aliya izzetbegovic

ankakusu
bosnaklarin vefat etmis lideri. bosnada her kim olursa olsun, sirp ve hirvat dahil, derin bir saygi besler kendisine.
bu buyuk adam ne yazik ki vefat etmistir. ruhu sad olsun... el fatiha.
cetniklereolum
bosna hersekin üzerine doğmuş bir güneştir aliya sadece bosna hersek için değil tüm islam alemi için bir büyük bir kazançtır herkesin okuması öğrenmesi gereken mücadeleyle geçen dopdolu bir hayatı vardır
cetniklereolum
güneşin doğduğu yere
yıldızların parladığı yere
bulutsuz gökyüzünün derinliğine
günahsız ruhların yuva kurduğu yere
yüzümü çeviriyorum
o kadar parlamazdı ışığı
benim güzel yurdumun
ben ışığı karanlıklarda arardım
aliya sen olmasaydın...
enity
Kitaplarından önce Doğu ve Batı Arasında İslam'ı, sonra da Zindandan Notlar'ı okuduğum Boşnak filozof ve devlet adamı. 1925'te doğmuş, 2003'te ölmüştür.

Gençlik yıllarında -özellikle 16-17 yaşlarında- dininden biraz soğuduğunu fakat sonra bu düşüncelerinden vazgeçtiğini söyler. Kant'ın Saf ve Pratik Aklın Eleştirisi kitaplarından etkilendiğini beyan etmiştir.

Sonrasında Mladi Muslimani topluluğuna katılmış ve grubun dergisinde yazılar yazmıştır. Bu sıralarda yazdığı yazıların Doğu ve Batı Arasında İslam kitabının temelleri olduğunu söyler. Yazıları ve örgüte üyeliği sebebiyle kısa süreliğine tutuklanmış ve serbest bırakılmıştır.

Üniversitede önce ziraat okumayı denemiş, fakat bunu bırakıp Sarajevo Üniversitesinin hukuk fakültesine yerleşmiştir. 50li yaşlarına kadar birtakım firmalara hukuk danışmanlığı yapmış, fakat sonrasında metin yazmaya yeniden başlamıştır. Yazdığı İslam Deklarasyonu metni sebebiyle yargılanmış fakat serbest bırakılmıştır. (bu metinde yugoslavya kelimesinin hiç geçmediği ve bunun da onun serbest bırakılmasında etkili olduğu söylenir.) Bundan sonra Doğu ve Batı Arasında İslam'ı yazmış ve ardından da bazı yol arkadaşlarıyla beraber tutuklanmış, yargılanmış ve 14 yıl hapse mahkum edilmiştir.

Foça hapishanesinde oradaki mahkumların da yardımıyla kağıt ve kalem bulmuş, o kağıtlara zindandan notlar kitabını yazmıştır. 14 yıl mahkum edilmesine karşı hapiste 6 yıl kalmış ve hapisten çıktıktan aşağı yukarı 2 yıl sonra Bosna'nın Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Zindandan notlar kitabından
"Ben olsam Müslüman Doğudaki tüm mekteplere eleştirel düşünme dersi koyardım, batılıların aksine doğulular bu acımasız mektepten geçmemiştir ve onların pek çok eksikliği bundan kaynaklanır"

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol