alexander graham bell

aysemayse
aslında graham bell, sağırların sessizliğini ortadan kaldırmaya çalışıyordu. telefonu icat eden graham bell’in annesi doğuştan işitme engelliydi. dedesi ve babası yıllarını işitme engellilere adadı. özellikle babası işitme engellilere duymasalar bile konuşmayı öğretmenin yollarını geliştirmeye çalıştı. işitme engellilerle ilgili çalışan bir çok okulda görev yaptı ve eşi de işitme engelliydi ve kendisinin öğrencisiydi. tüm ününe ve zenginliğine rağmen eşine ve işitme engellilere olan desteği ve ilgisi azalmadı ve tüm çalışmalarını onlara adadı. kazandıklarının çoğunu kurduğu alexander graham bell işitme engelliler kurumu ’na harcadı.
edison’un bulduğu gramofon’un ilk halini geliştiren de kendisiydi. sesin tel üzerinde iletilebildiğini keşfettikten sonra telefonu geliştirmek için yaptığı çalışmaların birinde üzerine asit dökülmüş ve yardımcısını yardıma çağırırken ilk telefon görüşmesini farkında olmadan yapmıştır. orada olmayan yardımcısı bell’in sesini duymuş ve yardıma koşmuş.
atacamadesert
aslında graham bell sadece işitme engellilerle çalışmamıştır. coğrafya bilgisini insanlara sevdirmek ve bunu yaygınlaştırmak amaçlı yeni kurulmuş olan bir cemiyetin yayın organına editör olarak işe alınmıştır. bu sıralarda cemiyetin kurucusu olan gardiner greene hubbard ın kızı olan işitme engelli mabel la evlenmiştir.

graham bell in damadı olduğu kişi national geographic society nin kurucusu; editörü olduğu dergi de the national geographic magazine dir.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol