ajda pekkan

0 /
alchoburn
türkiye’de aranje parçalarıyla pop müziğin çıkışında önemli pay sahibidir. ayrıca yabancı müzik öğelerini ve medya ilişkilerini ilk olarak türkiye’de yapan kişidir. makyajı ve iyim kuşamıyla da türk kadınına farklı bir model sunarak insanların ilgisiniçekmiştir.

peki bu yüzden diyebilir miyiz ki ajda pekkan olmasaydı türkiye’de müzik sektörü geriye giderdi;moda gelişmezdi? hayır...zira kendisi hiç yapılmamış olanı değil; türkiye’de hiç bilinmeyeni yapmıştır..
independence
5 saat boyunca yuzunu ve bedenini yalasam, daha sonra kaplara tukursem, sirf tukuruklerimden cikan malzemelerle cok rahat bir kozmetik dukkani acabilirdim.
isimsiz kahraman
“super star” unvaniyla ajda pekkan turkiye’nin batiya bakan yuzunun simgesiydi. cogunlukla, yabanci bestelerin uzerine yazilmis turkce sozleri olan sarkilar, yani o zamanki moda tabiriyle aranjman soyleyen ajda pekkan, sadece sesi ve yorumuyla degil, hayattaki durusu ve bakisiyla da farkli olmayi basarabilen bir isimdi.

45’liklerin yerine 33 devirli long play’lerin yayilmaya baslamasi ve “album” kavraminin yerlesmesi 70’li yillarda oldu. ajda pekkan, birbiri ardina yayinladigi long play’lerle, bugune kadar unutulmayan bir cok muhim sarkiya imza atti.

70’lerin ikinci yarisinda sertlesen politik ortamda, tum cevrelerin siddetli tepkisini cekmesine ragmen, ayakta kalmayi ve en buyuk olmayi basarabildi. muzigindeki kaliteden hic odun vermedi. her zaman memleketin en iyi muzisyenleriyle, en iyi soz yazarlariyla, en iyi orkestralariyla calisti. gelmis gecmis en buyuk pop yildizi unvanini hic kimseye kaptirmadan bugunlere kadar gelmeyi basardi.

yeniseytan
ajda pekkan başlığının altına sadece estetikle ilgili şeyler yazılmış,ajda pekkanı sadece estetikle bağdaştıran sözlük yazarlarını kınamakla beraber ajda pekkan’ın bazı vasıflarını sıralamak isterim...

-türkiye’de 45likleri en çok sanat sanatçıların başında gelir.
-8 dilde şarkı söyleme kabiliyeti olan bir sanatçıdır.
-vakt-i zamanında kendi dönemine damgasını vuran onlarca hit parçaya imza atmıştır.
-yurtdışında japonca, ispanyolca, ingilizce, rumca, fransızca, almanca plak dolduran tek türk şarkıcısıdır
-ve en önemlisi hala haykıracak nefesi olan bir divadır...

alman
1990’li yillarin baslarinda bir sarkisi vardi "yaz yaz yaz" diye.simdilerde o kaliteden eser kalmadi yazik be ajda abla...
cocabora
anneannemden en fazla 3 yaş küçük olan kişilik.ama aralarında 70 kilo ve onlarca kırışıklık farkı var.ancak bu kadar estetik ne kadar yararlı sağlık için bilmiyorum.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol