afrika

0 /
igoriyan
kimsenin elini uzatmadığı hayatın başladığı kıta ve ne yazıkkı orda doğan yaşam artık terketmiştir olume koca kıtayı.
igoriyan
dünyanın en büyük elmaslarının bulunduğu kıta altında bulunur burda komurde petrolde deltalarda tarımda yapılabir ama bunların hepsını başkaları yapar gariban afrikalılar buralarda kole gibi calıştırılır bir kap yemeğe.
mandela
açlık ve yoksulluk ile boğuşan kara kıta. afrika öyle bir kıtadır ki orada çocuklar ölür, her üç saniyede bir açlıktan, temiz su bulamamaktan, bizim bir iki tane kullanıp çöpe attığımız ilaçları bulamadığı için. teni kara ama yürekleri bembeyaz bize çok uzak olan ama bir o kadar yakın kıta.
sevmiyorum seni gaye
ne hikmetse tanrı’nın bıraktığı kıtadaki ’yamyam’lara, başka türden medeni yamyamlar musallat oluyor, kaynaklarını sömürüyorlarmış. yoksa yamyamlık göreceli bir kavrammıymış? bir anektoddur ki; afrika’lı bir aydın veya siyasetçinin sözüymüş;
- hıristıyanlar geldiğinde bizim elimizde topraklarımız, onların elinde incil vardı. bize gözlerimizi kapatıp dua etmeyi öğrettiler, gözlerimizi açtığımızda bizim elimizde incil, onların elinde topraklarımız vardı
(bkz: cezayir)
(bkz: tunus)
(bkz: güney afrika)
(bkz: fransa)
(bkz: ingiltere)
zerkalo
ortaya atılan bir dilim ekmek için on yedi kişi bir birini öldürmeye çalışırken öte yandan altın madenleri elmas madenleri talan edilen insanlara ait topraklar.
mandela
afrika siyah bir kıtadır ama beyazların dayattığı gibi siyah kötülüğü yansıtmaz. siyah hiç bir şeyin ışığın olmadığı belki de tanrının bile terk ettiği bir renktir. siyah asildir. bu siyah kıta yıllarca sömürülmüş zengin devletlere ham madde, emek gücü sağlanmış zerre karşılık görmemiştir. bu böyle gitmez dünya’nın başı ve sonu afrikadandır ilk insan oradan yürüdü. afrika bizim bedelimizdir. mutlu yaşamlarımızın bedelidir. afirka her üç saniyede en kısa anlatımıyla bir parmağın şıklaması ile bir çocuğun öldüğü hatta öldürüldüğü yerdir. bu çocuklar öldürülmektedir. tüketim anlayışımızı değiştirmediğimiz sürece bu ölümlerlerden sorumluyuz, katiliyiz. afrika barut fıçısıdır ve birileri pimi çektiği zaman çok güzel el bombası taklidi yapar. bizim cinimizin içine yumuşatmak için için döktüğümüz tonik aynı zamanda kinin içerir. bizim yumuşutacımız onların kurtuluşu, hayatlarını sürdürme şansıdır. kimse afirka hakkında onlara balık ikram etmemeliyiz tutmayı öğretmeliyiz edabiyatı yapmamalı. zira durum o kadar acildir ki siz oltayı bulana kadar binlece çocuk gözlerini kapar sonsuzluğa göçer. afrika bizim bedelimizdir ve artık bu bedeli ödeme vaktidir.
mandela
bir g8 arifesinde tekrar hatırlanması hatırlatılması gereken kıta. dünyada oluşan gıda krizinden yine en fazla etkilenen kıta afrikadır. mücevercilerin ve petrolcülerin desteklediği diktatörlerin elinde inleyen kıta afrikadır. 90 centlik zıbın olmadığı için sıtmaya yakalanan kıta afrikadır 2 dolarlık kinin bulunamadığı için ölen yine afrikadır. afrika plazma tvlerimizin bio yakıtlarımızın dumanında uçusmaktadır. afirka baş kaldırının isyanın çilenin düş kırıklıklarının kıtasıdır. teni kara zihni ak doğayla barışık yaşamların alındığı kıtadır. tft lcd bilgisayar ekranlarından bize yansımayan ama varlığı ve başına gelenlerin başımıza gelmemesi için bir sebep bulunmayan kıtadır. japonya da g8 toplanıyor o ada içinde bir o katil liderler olacak bir de ve ben benim gibiler siz kimlerdensiniz ve afrika için ne yapıyorsunuz. kimse bizim de yoksulumuz var demesin kaldırın trafikten araçların yüzde 20 sini yok edin sosyal adaletsizliği yani burada her şey bizim elimizde ya afrikada ?
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol