3 aralık dünya engelliler günü

barborospasa
Hayatin dogaclama olarak yasandigi ulkelerde engelli olmak an meselesidir.
peki engelli olsam hayatim nasil olurdu ?
yada engellilik sadece beden unsurlari ile mi ilgili ?
Yaslandigimiz , gucten dustugumuzde , bebek arabasi ile disariya ciktigimizda , hamileyken , ameliyatli iken , elimizde alisveris posetleri ile dolasmamiz gerektiginde , kolumuz bacagimiz kirildiginda gecici olarak engelli olmuyormuyuz ?
normal insanin bile cikarken zorlandigi kaldirimlar , toplu tasima araci basamaklari , zamansiz acilip kapanan otomatik kapilar ,tirmanmak icin dagcilik egitimi gerektiren ust ve alt gecitler , olmayan isikli ve sesli uyari sistemleri.
beldelerin yonetimini ofisinden ve aracindan disari cikma zahmetinde bulunmayanlara teslim ettikce engelsizken engellenme ihtimalimiz gayet yuksek.
isimsiz kahraman
engelli insanlarin genelde hatirlandigi tek gundur ulkemizde. dunya standartlarinda bu boyle degildir tabi ki. nedeni cok fazla irdelenmese de ozurlu deyip gecmek ayiptir.
independence
aha yine bugun.

e ne i$e yariyor bu engelliler gunu? kimi engelliler i$e mi aliniyor, insan muamelesi mi goruluyor, insanlar tarafindan hor mu gorulmuyor, ne oluyor? git sabah programlarinda bir iki engelli vatanda$i tv ye cikart "ay biz size bayiliyoruz, herkes de bayilmali" de, ak$am olsun ana haber bultenlerinde pohpohlansinlar, cumhurba$kani ko$kunde secilmi$ bir iki engelli vatanda$i agirlasin tokala$sin memleket sizinle gurur duyuyor falan desin, sonra saatler ilerlesin 00:00 olsun, pamuk prensesin araci kabaga donu$sun, engelliler de peri$an hayatlarina kaldiklari yerden devam etsinler.

cok $erefsisiz be arkada$lar, yapimiz boyle kusura kalmayin. bizim elimiz ayagimiz tuttugu surece sizi zerre siklemeyecegiz, durust olalim. tabi allah belamizi versin o ayri konu.
john maynard keynes
bu günün türkiye’de gördüğü önemi ölçmek için toplu taşıma araçlarına, kaldırımlara, binaların giriş çıkışlarına bakılması yeterlidir sanırım. senede 1 gün aklımıza gelseler bunların hepsi değiştirilirdi, demekki gelmiyor. evet allah belamızı versin.
independence
bu sene de bugune denk gelen gun.

her seneki temennimiz sabit.

tum engelli insanlarin cok daha kolay ve cok daha huzurlu bir ya$am surebilmelerini temenni ederim.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol