16 aralık 2007 kandil dağının bombalanması

independence
sabah haberlerine son dakika olarak du$en bomba haber.genelkurmay’in yaptigi aciklamaya gore 16 aralik 2007 saat 01:00 itibari ile pkk’nin kandil dagindaki kamplari bombalanmi$.

aciklama tam olarak $u $ekildedir.

basin açiklamasitarih : 16 aralık 2007

no : ba - 37 / 07irak’ın kuzeyindeki zap, avaşin, hakurk bölgeleri ile derinlikteki kandil dağı’nın irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen pkk/kongra-gel terör örgütüne ait hedefler, türk hava kuvvetleri savaş uçaklarının 16 aralık 2007 günü saat 01:00’dan itibaren uyguladığı, geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulmuştur.

hava harekatına katılan uçaklarımız, saat 04:15 itibarıyla emniyetli bir şekilde üslerine dönmüşlerdir.

uçakların operasyon bölgesini terk etmelerini müteakip, kara kuvvetleri komutanlığına bağlı uzun menzilli silahlarla, irak’ın kuzeyinde belirlenmiş hedeflerin ateş altına alınmasına devam edilmiştir.

türk silahlı kuvvetlerine verilen yetki çerçevesinde icra edilen operasyonlar, askeri ihtiyacın gereklerine göre kararlılıkla devam edecektir. baştan beri açıklandığı gibi, operasyonlar tamamen pkk/kongra-gel terör örgütüne yönelik olup; irak’ın kuzeyinde yaşayan halka ve düşmanca harekette bulunmayan yerel gruplara karşı değildir.

genelkurmay başkanlığınca daha önce duyurulduğu gibi, değerli basın mensuplarının operasyon alanlarına girmemeleri, can güvenlikleri açısından önem arz etmektedir.

kamuoyuna saygı ile duyurulur.

http://www.tsk.mil.tr/10_arsiv/10_1_basin_yayin_faaliyetleri/10_1_basin_aciklamalari/2007/ba_37.html
independence
irakli yerel yonetimin yetkililieri tarafindan "koyler bombalandi sivil halk zarar gordu" iddialarina tsk tarafindan aciklik getirildi ve "mevcut operasyon sadece pkk ve kontragel’e kar$i yapilmi$tir, sivil halka ve du$manca davrani$ sergilemeyen gruplara kar$i degildir" dendi.
el menzile beynel menzileteyn
abd’nin istihbarat destegiyle kandil dagi ve zap kampi’nda pkk’lilarin kullandigi ve ana karargahin da bulundugu bir çok noktanin yerle bir edildigi operasyondur..kalkan 50(elli) ucak sorunsuz olarak geri donmustur..

pkk’nin ust duzey parazitlerinden karayilan’in ve sivil bir kadinin oldugu iddia edilen operasyondur..
independence
operasyon sonrasinda kuzey irak yonetimi ankara’ya nota vermi$tir.sebep ise iki koyde sivil insanlarin yaralanmasi olarak gosterilmi$.aylardan beri bu operasyonun yapilacagi ve her askeri operasyonda sivillerin de zaiyatinin olasi oldugu gozden kaciriliyor sanirim.eger bolgede soz sahibi bir otoriteysen operasyon alanindan sivillerini cikartacaksin, boylelikle kimsenin burnu kanamayacak.senin topragindan e$kiya surusu kalkacak benim topraklarima girecek, onlarca askerimi $ehit edecek, yuzlerce kadin cocuk ya$li demeden sivil halkimin canini alacak, benim ordumun ucaklari bir dagini vurdugu zaman sivil halktan yaralananlar oldu diye gotunu yirtacaksin.

e yirt madem.serin serin hava gelir ne guzel.
sacragorath
zannımca sadece mehmetçiğin ailelerine ve topluma biraz moral vermek ve göz boyamak için yapılmış, ordu için boşa masraftır.
boş dağları bombalayıp milleti biraz susturmaktan öte bir şey ifade etmiyor. zaten yaptıkları en iyi şey de karşılarındaki muhataplarını susturmak.
nickmickyock
yurdum insanının profesyonel asker rolü üstlenip sanki senelerce akademi okuyup üniforma giymişçesine hiçbir bilimsel detaya dayanağı olmayan fikirler savuşturduğu, türk silahlı kuvvetlerimiz tarafınan ülke bekası için kuzey ırak bölgesine yapılmış bir ataktır. stratejik gelişmelerin yalnızca bir halkasıdır.
hakem kalk dedi
ooo bombaladık hayddi diye gaza gelinen aylardır tum kanallarımız bas bas bagıryo pkk orada bizi mi bekliyodu simdi dye kimsenin dusunmedigi bos bir kac binaya yapılan harekat.
independence
bugun genelkurmay ba$kanligi tarafindan bombalamanin tum detaylarini iceren goruntuler basin mensuplarina dagitildi.haber bultenlerinde cay ve sigaranizi icerek keyif icerisinde izleyebilirsiniz.
fastjunkie
yorumlarda okuduğum aksine , tsk gibi büyük bir ordunun, böyle göz boyama operasyonları yapmayacağına emin olduğum harekattı.
independence
pkk’nn yaptigi aciklama gore olen terorist sayisi sadece 5.oysa kuzey irak icerisinden turk yetkililierin eline ula$an bilgilere gore olen terorist sayisi 35.20 den fazla da yaralidan bahsediliyor $u anda haber bultenlerinde.
independence
bugun genel kurmay ba$kanligi tarafindan verilen bilgilere gore, 16 aralik ve sonrasinda yapilan hava saldirilari sonucunda 150 / 175 terorist etkisiz hale getirilmi$ ve 36 tane pkk kampi yerle bir edilmi$.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol