metamorfoz

donusum, degisim, baskalasim gibi anlamlari olan kelimedir. en basit aciklama ile tirtilin koza yapip belli bir sure sonra kelebek olarak toplum icine cikmasidir. buradaki dikkat cekilmesi gereken nokta koza faktorudur. illa olmasi gerekir. soyle ki; bir gece gayet akli basinda, efendi bir birey olarak yatipta sabah kalktiginizda ajdar anik olarak uyanirsaniz bu metamorfoz olmaz. olsa olsa ilginc bisey olur, mutasyon olur.
megastarımız tarkan’ın bu ay sonlarında çıkacak albümüdür.
uyandığı amerikan rüyasından hatta kabusundan sonra,türkiye için uzun zamandır yaptığı bu iş de tutmazsa nüüyork siti sine dönüp mekdanıldlarda çalışası kişidir.

yenilenen sitesi der ki

tarkan, yoğun ve titiz çalışmalarının ardından hazırlanan yeni albümü metamorfoz’la 2007’nin sonlarında müzik marketlerdeki yerini alıyor.

yıllardır içinde süre gelen değişimi, özgünleştirdiği ritim ve soundlarla biçimlendiren tarkan bu başkalaşımı, yine cesur bir şeffaflıkta sevenleriyle paylaşıyor. bu anlama vurgu yaparak isimlendirdiği "metamorfoz" albümü; dinleyenlerine farklı enerjik yapısıyla samimi ve hassa bir derinlikle sesleniyor.

dinamik ve orjinal tarzı kendine özgü yorumuyla güçlendiren tarkan, metamorfoz’la müzik endüstrisine yeni bir soluk getiriyor.

şarkı sözlerinin tamamının, bestelerinse yedi tanesinin tarkan’a ait olduğu albümde, ozan çolakoğlu’nun da bir bestesi bulunuyor. iki şarkının bestesi ise; albümün prodüktörlüğünü de birlikte üstlenen tarkan ve ozan çolakoğluna ait.


umarız değişmiş,başkalaşmış,bizleşmiş bir tarkan gelir,hoş gelir.
tarkan’ın kendisini böcek sandığının habercisi albümdür. acilen psikolojik destek alması gerekmektedir.
tarkan’ın yeni çıkardığı bu albümü tam anlamıyla;
kli$e,kli$e,kli$e.. olmu$.
kafiyeli cümleler bir araya getirilmi$,sonuç olarak ortaya duygusuz $arkılar çıkmı$.

albümün adından şarkılarının ismine kadar derin bir zekanın yaratıcılığı kokmaktadır. öyle çok kokmaktadır ki camı çerçeveyi açmak durumunda kaldık, o derece.
tarkan in muzeyyen senar a bodrumdaki evinde album cikmadan once album isminin metamorfoz olacagi soylenmistir. akabinde muzeyyen senar in albumun ismini anlamayarak "evladim sen bu ismi degistir, halkin daha kolay anlayacagi bir album ismi koy" demis tarkan kosarak o evden gitmistir arkasina bakmamistir albumun ismini metamorfoz yapmistir.
albüm isminden de anlaşılacağı gibi resmen bi değişim gördüğümüz tarkan’ın son albümüdür. görüntüsnde ve özellikle de şarkılarında değişim tadını doya doya alırızz. ilk dinlerken hani dudu , hani kuzu kuzu hani oryantelvari parça diye beklerizz...ama bi süre sonra kendimizden geçmişizdir, ve artık çok geçtir :d
100 yılın enleri gecesinde, en boktan album dalında 1. gelebilmek icin henuz aday adayı olan album. az daha yayılsa aday olur...
hicbir seye benzemeyen album.hadi dedim kuru kuru yazmayayim once bi dinleyeyim.butun sarkilari usenmedim dinledim.sifirlari tukettigini soyleyebilirim.
tarkan ın karizmayı fena çizdirdiği albüm olarak tarihe geçecek, albümüdür. eski tadı bulamayanlar, bu kadar büyüttükleri adamı nerelerinde saklayacak...
efenim "metamorfoz" esasen bir hayvanın, bitkinin veya bir "şey"in değişim sürecine girmesidir. ki kafka da asıl adı "die verwandlung" olan kitabının metamorfoz olarak çevrilmesini istememiş, kitabındaki başkalaşımın bir insana değil de bir insana, gregor samsa’ya, ait olduğunun altını çizmiştir.
umarım tarkan metamorfoz derken kendini değil de müziğini ve tarzını kastetmiştir. ki biz kendisini insan kategorisinde görmek isteriz.

bir de,(bkz:nerede o eski tarkan şarkıları)
0 /