mehmet ağar

doksanli yillarda pkk’ya maddi destekte bulunan bircok kurd isadaminin temizlenmesinde buyuk emekleri oldu.ayrica elazig milletvekilidir.
1951’de elazığ’da doğdu. babası zülfikar ağa gibi polisliği seçti. emniyet genel müdürlüğü adına siyasal bilgiler fakültesi’nde okuyan ağar, 1972’de mezun olduktan sonra, polisliğe emniyet genel müdürlüğü ve cumhurbaşkanlığı korumalarında görev alarak başladı.
iznik, selçuk ve torul kaymakamlıkları da yapan ağar, derince kaymakamlığı görevinden sonra, istanbul siyasi şube müdür muavinliği’ne getirildi.

5 yıl süren istanbul emniyet müdürlüğü personel ve asayiş şube müdürlüğü’nden sonra, şükrü balcı-ahmet ateşli-ünal erkan ve kendisi ile ilgili mit raporunu nedeniyle 1988 yılı başında, ankara emniyet müdürlüğü’ne getirildi. bu dönemde siyasilerle yakın ilişki kurmaya gayret etti.

papatya bürokrat

ankara emniyet müdürü olduğu dönemde semra özal’ın hiçbir programını kaçırmaması, ankara dışına çıkışı ve gelişlerinde her zaman havaalanında da hazır bulunması nedeniyle adı zaman zaman, "papatya bürokrat" olarak anıldı.

aynı dönemde turgut özal’a karşı düzenlenen suikastın soruşturulmasını görevini yürüttü ve video kasete alınan kemal horzum sorgusunu yaptı. korkut özal bu nedenle ağar’ın suikastın arkasındaki isimleri bildiğini ileri sürdü.

istanbul emniyet müdürlüğü görevinden sonra, 1992’de de erzurum valisi oldu. bu görevi sırasında 1 ağustos 1992’de gıyabi tutuklu olarak aranan bahçelievler katliamı sanığı haluk kırcı’nın nikahında, gelin vesile erzincanlı’nın nikah şahitliğini yaptı. 1993 temmuz ayında tansu çiller’in dyp genel başkanı ve başbakan olmasından sonra emniyet genel müdürlüğü’ne getirildi.

suçlamalara hedef oldu

bu göreve gelir gelmez, milli güvenlik kurulu’na "özel tim"in güçlendirilmesi ve pkk’nın büyük şehirlerdeki finans kaynaklarını kurutmak gibi önlemleri içeren "terörü 1 yılda yok edecek" bir plan hazırlayıp sundu. özel harekat timi’nin pkk’yı bir yılda sileceğini ileri sürdü. "pkk’ya karşı ülkücü ordusu kurulduğu" iddialarını yalanladı.

bu konuşmasından 40 gün sonra ise "özel ordu çok yakında hazır" açıklamasını yaptı. polis örgütüne mhp yanlılarının hakim olmasına göz yummakla suçlandı. ağar yönettiği polis örgütü nedeniyle, işkence iddialarına ve yargısız infaz suçlamalarına da hedef oldu.

ağar, "uğur mumcu, muammer aksoy, bahriye üçok ve cem ersever" gibi suikastların hiçbirisi çözülmemesine karşın, faili meçhul cinayetlerden 893’ünün ortaya çıkarıldığını savundu.

mgk’da 26 nisan 1995’te avrupa işkenceyi önleme komitesi’nin türkiye raporu görüşülürken, demirel "işkence yok" diyen ağar’ı, "işkence yok demekle olmuyor" diyerek tersledi.

daha sonra işkenceyi "münferit olaylar" olarak nitelendiren ağar, eleştirilerin tırmanması üzerine "polis hatasız değil" demek zorunda kaldı.

mafyaya silah

istanbul’daki mafya iddiaları nedeniyle eleştiri alan ağar, yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra "mafyaya karşı katı" olacaklarını söyledi. bu dönemde mülkiye müfettişlerinin incelemesiyle ortaya çıkan bir skandalda kimi sabıkalı mafya üyelerine yasalara aykırı bir biçimde silah ruhsatı verildiği ve ruhsat dosyalarında eski içişleri bakanı abdülkadir aksu’nun imzası bulunduğu ortaya çıktı.

ağar bu soruşturma için kendisi hakkında yapılmış bir işlem olmadığını belirtti. ağar kayıp dosya olmadığını söylerken, müfettişler 400 silahın dosyasının kaybolduğunu ortaya koydu ve mafya üyelerine verilen ruhsat sayısının 2 binden fazla olduğu belirlendi.

dyp’den milletvekili

ağar, emniyet genel müdürlüğü döneminde artan faili meçhul cinayetler nedeniyle büyük eleştiri aldı. çiller’e başbakanlığı döneminde büyük destek veren ağar, onu yurtiçi, yurtdışı tüm gezilerinde yalnız bırakmadı.

ağar, bu dönemde istanbul emniyet müdürü olan necdet menzir ile büyük bir çekişmenin de içinde oldu. aralık 1995 seçimlerinden sonra 28 ay sürdürdüğü emniyet genel müdürlüğü görevinden ayrıldı ve dyp milletvekili olarak meclis’e girdi. çiller’in a takımı’nda yer aldı.

içişleri bakanliği ve zorunlu istifa

adalet bakanı olduğu anayol hükümeti döneminde cezaevlerinde 12 siyasi tutuklunun açlık grevlerinde ölmesi büyük tartışma yarattı. refahyol hükümeti’nin kurulmasından sonra içişleri bakanlığı koltuğuna oturdu.

ağar, bakanlar kurulu toplantısında başbakan necmettin erbakan’ın libya gezisine karşı çıkan tek isim oldu. erbakan’ın kararnamesini de imzalamayan ağar görevinden istifa ederek de direnişini sürdürdü ve azledilmesi gündeme geldi.

çatli’ya silah taşima belgesi

ağar’ın susurluk olayından hemen sonra polis müdürü hüseyin kocadağ’ı savunarak, abdullah çatlı’yı teslim olmaya götürdüğü yolundaki açıklaması herkesi şaşırttı. bu sözlerinin hemen ardından tansu çiller tarafından istifaya zorlandı ve istifa etti.

1996 eylül ayında aydınlık dergisi tarafından açıklanan ikinci mit raporunda bizzat ağar tarafından verilen yeşil pasaportlar ve silah taşıma belgeleriyle özel bir örgüt kurduğu, bu örgütün adam kaçırma, uyuşturucu kaçakçılığı gibi işlere bulaştığı iddia edildi.

susurluk kazasından sonra yapılan incelemelerde çatlı’nın üzerinde çıkan silah taşıma belgesindeki imzanın ağar’a ait olduğu jandarma kriminal laboratuvarı tarafından tespit edildi.

dokunulmazliği kaldirildi

istanbul dgm başsavcılığı tarafından hazırlanan ve 30 ocak 1997’de meclis’e gönderilen fezlekede, sedat edip bucak ile "cürüm işlemek için çete kurmak. hakkında yakalama ve tevfik müzakeresi bulunan kişileri yetkili mercilere haber vermemek ve görevi kötüye kullanmak" suçlamalarıyla 6’yla 12 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması istendi.

11 aralık 1997’de dokunulmazlığı kaldırılan ağar, anayasa mahkemesi’nin itirazını reddetmesinden sonra, dgm’de 10 ocak 1998’de 3 saat süreyle sanık sıfatıyla ifade verdi. hospro silahlarıyla ilgili yaptığı yazılı savunmada, silahları korkut eken’e senet karşılığı verdiğini ve konunun devlet sırrı olduğunu söyledi. mesut yılmaz ise bu tür bir devlet sırrının kayıtlarda yer almadığını ileri sürdü.

15 haziran 2000 tarihinde "suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak" iddiasiyle hakkında oluşturulan meclis soruşturma komisyonu 8’e karşı 6 oyla ağar’ın yüce divan’a sevkine gerek olmadığına karar verdi ve eski içişleri bakanı böylece aklandı.

tansu çiller’in dyp genel başkanlığından ayrılacağını açıklaması üzerine tekrar dyp’ye dönen ağar, 14 aralık 2002’de yapılan olağanüstü kurultayda doğruyol partisi genel başkanlığına seçildi.
kaynaklar; netbul.com,dyp.org.tr

http://www.biyografi.info/kisi/mehmet-agar


sevgili bekir coskun’un "siyasal lorke" olarak altina imzasini attigi(yorumladigi)fotografta tayyip’le elele halay cekenlerin arasindaydi bu kisi de.
bende ülkesi için doğru işler yapmak isteyen bir siyasetçi imajı uyandıran şahsiyet. [edit:son günlerdeki çıkışları da, daha önceden hakkında düşündüklerimi doğruluyor.] koyu galatasaraylıdır ayrıca.
derin devletin maşası, arkasına elazıg halkını alarak bir yerlere gelen, eski mitçi, polis karışımı bıyıklı insan. sevmeyiz.
bazen dangalakça konuşan siyasetçi amına kodumun pkklılarını dağdan inip siyaset yapmaya davet ediyor...
silahlardan uzak duramadığı halde amacım bu ülke topraklarında doğmuş hiç bir çocuğun eline silah almamasını sağlamak diyebilmiş şahıs.anlam vermek imkansız.nasıl becereceksin diye sorasım gelse de elimizden he he deyip geçmekten başka çare gelmiyor,zira herkes ütopik vaatlerde bulunuyor,hangi birine hesap soralım?
az önce bu entrynin tam altında, google reklamlarının olduğu yerde kocaman resmini gördüğüm adam. bunu ne işi var burda dememe kalmadan sayfa yenilenince gitti. google ın bize yaptığı bir şaka sanırsam.

ahandahttp://tinyurl.com/279zk2
1993’te ugur mumcumuzu kaybettikten sonra ugur mumcu’nun eşi guldal mumcu ile aralarında söyle bi diyalog geçmiş;

(hatırladıgım kadarıyla)
g.m: olayın arkasında bir duvar var.
m.a: o duvardan bi tane tugla çekerseniz yıkılır o duvar.
g.m: çekin öyleyse..
m.a: yapamam.

bütün yaptıklarını kabul etmiş ama yaptıklarının hiçbirini devlet sırrı gerekçesiyle açıklamamıştır. mülkiye’deyken mahir çayan’la arkadaşlarmış, kale niyetine sandalyeleri çevirip, maç yaparlarmış paso. ondan bahsederken can dündar "her mülkiye’li gibi biraz solcuydu" diyor. ey hayat sen nelere kadirsin...
0 /