kime göre neye göre

anket içeren başliklara entry olarak yazildiğinda "bilgiçe göre,bilgiçin zevkine göre" diye cevaplanabilecek soru.
bir durumun tartışılabilirliğini ve herkese göre farklı yorumlanabileceğini belirten, soru cümlesi gibi duran ama soru değil ima içeren söz öbeği.
günümüz sözlük dünyasinda her basligin altina yazilabilen, ki yazildiginda da yadirginmayan bir veryansin cigligi.öyle ki kisi basligina entry diye döse gider, arada kaynar o derece. özelikle anket basliklarinda görmeye sikca alistigimiz "önce ben yazacam hayir ben yazacam " seklinde bizi birbirimize düsürmüs adi bir kelime öbegi. zira ingilizce icin get fiili ne kadar önemli; hemen hemen her yere uyansa sözluk icin de bu adi söz öbegi o kadar önem arz etmektedir.gerci bunda sözlük bünyesinin sahip oldugu engin anket deryasini da göz ardi etmemek gerekir.
evrensel bir ortak noktada buluşmaya engel cümledir.herkes bana göre ya da kime göre neye göre diyerek kendi algılamasını öne sürdükçe nerede buluşulacak,nasıl ortak bir yaşamdan bahsedilecek bilemiyorum.aitliği iterek bireyliği ve beraberinde bencilliği getireceği için tehlikeli kabul ederim.