anneler günü

anneler gunuyle ilgili ilk resmi kutlama onerisi, amerika’da 1872 yilinda julia ward howe tarafindan barisa adanan bir gun olarak tasarlandi. ilk defa boston’da bir yuruyus duzenlenerek kutlandi.1907 yilinda philadelphia’da ana jarvis, annesinin olum yildonumu olan mayis ayinin ikinci pazarinin anneler gunu olarak kutlanmasi icin bir kampanya baslatti. bir sene sonra philadelphia’da kutlanan anneler gunu ana jarvis’in izleyenleri tarafindan bakanlara, isadamlarina ve politikacilara ulastirilarak ulusal olarak kutlanmaya baslandi.
1911 yilina gelindiginde hemen hemen her ulkede kutlanmaya baslanmisti. 1914 yilinda abd baskani wilson tarafindan resmi bir aciklamayla mayis ayinin ikinci pazari anneler gunu olarak duyuruldu.
tum ozel gunler gibi gereksiz olan gun, para tuzagi efenim bunlar, insanin gunu mu olurmus, cumhuriyet mi bu?
annelerin merakla acaba bana ne hediye aldilar diye dusundukleri gun. sevindirilesi insanlar. en azindan bir cicek alinmali.
onların açısından bakınca,anne olmalarını sağladığımız insanlar annelerimiz..onların bizim için çok değerli ve kutsal olmaları,onların bu duyguyu bizimle tattıklarını düşündükleri için,bize verdikleri değerin yanında solda sıfır kalır..onlar için her gün,her saat yavrularının günüdür,saatidir..bu insanlara,hangi gün anneler günü olsun diye sorulsaydı eminim ki ,herbirinin anneler günü olarak seçmek isteyeceği gün yavrularını dünyaya getirdikleri gün olurdu..hem doğum günümüzde,hem de bütün dünyanın anneler günü olarak kutladığı bu günde,hem de her gün anneler günü kutlu olsun..
başta kendi annemin, ardından nickinden de anlaşıldığı üzere bir anne olan walide sultanın ve de tüm annelerin günüdür.bugündür.hepsine kutlu olsun.
kapitalizmin yarattığı saçmalıklardan biri. belirli bir günde anneye kıytırık bir hediye almanın sevgi göstergesi olduğuna inanmıyorum.
sevgili anneciğim,
bugün senin günün,bütün günlerde olduğu gibi bu gün de senin özel günün.biliyorum yine sabah erkenden kalkıp babama kahvaltı hazırlayıp onu uyandırdın. o işe giderken bu sefer de çocukları okula gitmeleri için uyandırıp,giydirdin.evi temizeleyeyim derken öğleni buldu günün. yine yemek ve çocuklar ve yine temizlik. nihayet akşam yemeği ve gecenin bu erken saatinde yarına erken uyunmak için erkende uyumak. yine de anneler günün daha özeldir anneciğim,en azından bu günde senin yaşamının ne olduğunu düşünebiliyorum.seni seviyorum anneciğim
hayatım da geçirdigim en kötü anneler gününü geçirmekteyim ilk defa annemden uzaktayım hiç bu kadar üzüleceğimi annemi bu kadar arıyacağımı düşünmezdim sadece sesini duymanın bile ne kadar büyük bir mücize olduğunu düşünemezdim değerlerini bilmek lazımmış.tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.
amerika’nın filedelfiya eyaletinde 9 mayıs 1966 günü jarvis isimli bir kızın annesi öldü. annesini çok seven jarvis’in üzüntüsü aylarca sürdü. hayatla kimsesi kalmayan jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. yaşama küstü. canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. jarvis’in bu durumunu yakından izleyen komşusu jarvis’le arkadaş oldu. bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında jarvis’e «insanlar doğar, yaşar, ölür. bu bir doğa kanunudur.» dedi.

bu iki cümle, jarvis’i çok etkiledi. ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. ancak bu doğruyu bulmak jarvis’in annesine olan sevgisini azaltmadı.

aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. artık jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başladı. acıları azaldı. içinde arı, duru bir sevgi oluştu.

aradan bir yıl geçti. bu süre içinde jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. jarvis’in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. o gün jarvis arkadaşlarına :

— geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. yılın bir gününü annelere ayıralım. o günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

arkadaşları jarvis’in önerisini çok beğendiler. birlikte hemen kentin belediye başkanına gittiler. başkan onları dinledi. öneriyi içtenlikle benimsedi. daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. amerika birleşik devletleri kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün anneler günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı.
0 /