confessions

wfftbb

- Yazar -

  1. toplam entry 85
  2. takipçi 1
  3. puan 1259

nisa suresi 23. ayet

wfftbb
Müslüman kimseler için nikah düşmeyen akrabaları beyan eden ayettir.

analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeşlerinizin kızları, kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren sütanneleriniz, süt kız kardeşleriniz, hanımlarınızın anneleri, kendileriyle ilişkiye girdiğiniz hanımlarınızın himayeniz altında bulunan kızları, öz oğullarınızın hanımları ve aynı anda iki kız kardeşi birlikte almanız size haram kılındı. evlenip de ilişkide bulunmadığınız hanımlarınızın kızlarını almanızda bir sakınca yoktur. geçmişte olan geçmişte kalmıştır. kuşkusuz, allah, çok bağışlayıcı'dır, rahmeti kesintisiz'dir.

avunculate marriage

wfftbb
bir kişinin ebeveynin kardeşiyle ya da kişinin kardeşinin altsoyu ile evlenmesidir. bu tür bir evlilik, biyolojik (akraba) akrabalar veya evlilik ( yakınlık ) yoluyla akraba olan kişiler arasında gerçekleşebilir . bazı ülkelerde, bu evlilikler yasalarca yasaklanırken , diğerlerinde bu tür biyolojik akrabalar arasındaki evlilikler hem yasal hem de yaygındır, ancak şimdi çok daha az yaygındır.

avunculate bir evlilikte eşler biyolojik olarak ilişkiliyse, normalde üvey kardeşler veya büyükanne ve büyükbaba ve torunlarla aynı genetik ilişkiye sahiptirler - yani genetik materyallerinin yaklaşık %25'ini paylaşırlar. (bu nedenle , üyelerin ortalama olarak kalıtsal genetik materyalin %12,5'ini paylaştığı birinci kuzenler arasındaki bir evlilikte eşlerden daha yakından ilişkilidirler , ancak örneğin kuzen-kardeşler arasındaki evlilikten daha az akrabadırlar. kalıtsal genetik materyallerinin %37,5'ini paylaşırlar .)

avunculate evliliğe izin veren bazı ülkeler ; norveç , şili , arjantin , avustralya ,kanada , finlandiya , malezya , hollanda , almanya ve rusya'dır. abd'de iki eyalette bazı durumlarda izin verilir. new york'ta bir kadın ve annesinin üvey kardeş arasında bir evlilik new york temyiz mahkemesi tarafından onaylandı. rhode ısland'da ise bu dinin izin verdiği yahudi gelenekleri için akraba evliliklerine karşı genel yasağın bir istisnası vardır. bu evliliklere ; yeni zelanda veya birleşik krallık'ta izin verilmez.

kanibalizm

wfftbb
Yamyamlık veya kanibalizm, aynı türden başka bir bireyi yiyecek olarak tüketme eylemidir. Yamyamlık, hayvanlar aleminde yaygın bir ekolojik etkileşimdir ve 1500'den fazla tür içerisinde gözlemlenmiştir. İnsan yamyamlığı hem eski zamanlarda hem de günümüzde son derece iyi belgelenmiş bir davranıştır.

paris st germain

wfftbb
Gerçek adı ile Paris Saint-Germain Football Club , ya da kısaca PSG, 1970 yılında Fransa'nın Paris şehrinde kurulan spor kulübüdür. Fransa'nın en üst ligi olan Ligue 1'de yer alır. Kendi sahası olarak kullandığı stadyum Parc des Princes stadyumudur.

mansur yavaş

wfftbb
bu son dönemlerde ismini ilk duyduğumda bu ülkede mutlaka başta olmalı , c.başkanı olmalı hatta ve hatta ne yapacağımızı da o söylemeli diye geveliyordum.

sonradan sorgulamaya başladım. ankara'da ; evlilik öncesi ücretsiz sma testi , covid aşısı olanların düğün masraflarının üçte birinin karşılanması ; bunlar başta kulağa iyi gelen şeylerdi , güzel icraatlardı.

ama , malum partinin de şu anki muhafazakar kesimi nasıl manipüle ettiğini hatırlayınca düşüncelerimi bir anda kafamdan siliverdim. ya bu adam da seçilince eğitim sistemini veya ekonomiyi düzetmezse veya onları düzeltirken başka sorunları önleyemezse?..

toplumumuz çok tuhaf gerçekten. benim en büyük korkum bu adam seçildiğinde başka başka sorunların çıkması ve yine bu beğenmediğimiz muhafazakar zihniyetin bu sefer de çocuklarının halen bu adamı desteklemesi. ha mükemmel bir lider de olabilir , onu bilemeyiz. ama ben bu ülkenin siyasetçilerine pek güvenemiyorum açıkçası.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol