confessions

maddedin

- Yazar -

  1. toplam entry 78
  2. takipçi 1
  3. puan 6689

osman nuri topbaş

maddedin
1942 yılında istanbul erenköyde doğdu. babası musa topbaş, annesi de h. fahri kiğılı’nın kerîmesi fatma feride hanımdır.

ilk eğitimini erenköy zihni paşa ilkokulunda tamamladı. ilkokul yıllarında özel kuran eğitimi aldı. 1953 yılında istanbul imam -hatip okuluna girdi. o yıllarda bu okul, osmanlının ulu çınarlarının bakiyyeleri sayılan m. celaleddin ökten, mahir iz gibi üstadların, nureddin topçu gibi batıda eğitim almış mütefekkirlerin hocalık yaptığı önemli bir kurumdu. amcası ve akranı abidin topbaş ile bu okulu 1960 yılında tamamladı. imam-hatipli yıllarda m. zekai konrapa, yaman dede (abdülkadir keçeoğlu), ahmet davutoğlu, mahmud bayram, ali rızâ sağman hocalardan da ders aldı.

imam-hatip yıllarında üstâd necip fazılı tanıdı. o nun yakın çevresinde bulundu, sohbetlerinin müdavimi, büyük doğu dergisinin takipçisi, eserlerinin okuyucusu ve de fikirlerinin maddî ve manevî destekçisi oldu.

imam-hatip lisesini tamamladıktan sonra bir süre ticaret ve sanayicilik ile meşgul oldu. 1962 yılında askerliğini siirt-tilloda yedek subay öğretmen olarak yaptı. görevi sırasında gönlüne öğretmenlik sevdası düştü ve insanları eğitmekten ve gençlerle meşgul olmaktan haz alır oldu.

askerlik dönüşü tekrar kendini sanayi ve ticaretin içinde buldu. ancak o ilim ve hayır hizmetlerinden hiç kopmadı. ilim yayma cemiyetinde faal olarak çalıştı. kendi işyeri bir hayır kurumu ve vakıf gibi, talebelere burs, fukaraya yardım merkeziydi. ailenin hayır hizmetleri âdeta onun uhdesindeydi. işyerinden yürüttüğü bu hizmetleri hüdâyi vakfının kuruluşundan sonra vakfa taşıdı. kuruluşuna öncülük ettiği vakfın hizmet ufkunu açtı. türkî cumhuriyetler başta olmak üzere bütün akraba ulus ve topluluklardan gelen gençlere de maddi ve manevi destekte bulunarak yetişmelerinde yardımcı oldu.

osman nuri topbaş evli ve dört çocuk babasıdır.

divani hikmet

maddedin
türklere müslümanlığı öğretmek ve türkçeye verilmesi gereken değeri vermedikleri için yazılmıs bir eserdir.hoca ahmet yesevi’nin kurduğu yesevilik tarikatina hizmet eden, hoca ahmet yesevi’nin öğrencileri bu eseri birçok türk ülkesine ulastırmıstır.saygılarımla.....

babanın ölmesi

maddedin
yanında olmasını çok istediğin halde yanında olmaması..
hayatımın sadece bes senesini geçirebildiğim o gül yüzlü insanı bi kerecik görebilmek ona baba demek için her seyimi verirdim.... baba demeyi unuttum.. "baba" benim için sadece gözyası, su kahrolası hayata isyan demek..
o aklıma gelince ki -hiç aklımdan çıkmıyor- lanet olası bi hatıram bile olmaması... onun olmaması.. 16 senedir yasıyorum ama en son 11 sene önce baba kelimesini söylediğimde yüzümde bi gülücük belirdi...
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol