confessions

lali berte

- Yazar

  1. toplam entry 259
  2. takipçi 0
  3. puan 10906

yeryüzü müzesi

lali berte
2018'in hemen başında ithaki yayınları etiketiyle piyasaya çıkan kısa bilimkurgu öykü derlemesi. en güzel tarafı tümüyle yerli bilimkurgu yazarlarının öykülerinden oluşması ve arka kapağında ursula k. le guin'den bir tebrik ve destek mesajı barındırmasıdır.

türk bilimkurgu edebiyatının geldiği çıtayı göstermesi bakımından önemli bir çalışma.

(bkz: Bilimkurgu Kulübü)

stanislaw lem

lali berte
özellikle solaris isimli romanıyla tanınan ünlü bilimkurgu yazarı. bir dönem iletişim yayınları hemen hemen tüm romanlarını dilimize çevirmişti; fakat günümüzde bu kitapları bulmak çok zordur ya da size tuzluya patlar.

pizza hut

lali berte
türkiye’nin ilk pizzacısı. eskiden buradan yiyip içmek bayağı büyük bir olaydı ve herkesin harcı değildi. sonra diğer pizzacılarla rekabete girmek zorunda kaldı ve önce kalitesini sonra da prestijini yitirdi. günümüzde sıradan bir pizza şirketinden ibarettir.

stargate continuum

lali berte
bu film de tıpkı stargate the ark of truth gibi piyasaya doğrudan dvd olarak sürülmüştür. sistem lordlarından sonuncusu olan ba’al’ın, zamanda yolculuk yaparak yıldız geçidi programını tarihten silmesini konu alır. haliyle ekibimiz, bu durumu düzeltmek için harekete geçecektir. fena bir devam filmi değil. kendini izletiyor.

1990 sonrası türk sineması

lali berte
nigar pösteki’nin es yayınları’ndan çıkan bir kitabı. kitapda sinemamızın son dönemi mercek altına alınmış. 1990 yılından 2003’e kadar araştırma yapan yazar onüç yıllık süreci sekiz ana başlık altında ele almış. ayrıca hangi yıl hangi filmler gösterime girmiş, hangileri uyarlama ya da özgün gibi ayrımları yaptıktan sonra gösterime girmiş tüm filmlerin konularını yönetmenlerini senaristlerini oyuncularını belirtmiştir. sinemaseverlerin başucu yapabileceği konusunu titizlikle işleyen bir eserdir.

ahtapot salatası

lali berte
malzemeler :
500-750 gram ahtapot,
1 kahve fincanı sirke,
4 sap taze soğan,
1 orta boy domates,
2 sivri biber,
1 yemek kaşığı kapari veya
doğranmış salatalık turşusu,
1 demet maydonoz,
3 yemek kaşığı zeytinyağı,
1 yemek kaşığı limon suyu,
tuz.


yapılışı : temizleterek alacağınız ahtapotu yıkayın, bütün olarak düdüklü tencereye koyun, sirkeyi ilave edin, kapağını kapatın, 20 dakika süre ile pişirin. düdüklü tencereyi su altında soğutup açtıktan sonra bir çatal yardımı ile ahtapotun yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edin. eğer çatal fazla zorlanmadan batıyorsa pişmiş demektir, yoksa kapağı kapatıp bir süre daha pişirmeğe devam edin. tencereden çıkartıp soğumaya bıraktığınız ahtapotun üzerindeki kırmızıya dönüşmüş deri ve vantuzları musluk altında parmaklarınızla sıyırarak temizleyin, kafa ve kollarını bir salata tabağına 1-2 santim uzunluğunda dilimler halinde doğrayın. taze soğanın püskülünü atın, dış kabuğunu soyun, 1 santim uzunluğunda halkalar halinde kesin. domatesleri sıcak suya sokup çıkartın, kabuklarını soyun, küçük parçalar halinde doğrayın. sivri biberlerin sapını ve içindeki tohumları atın, yarım santim uzunluğunda doğrayın. maydanozu yıkayın, yapraklarını ayırın ve ince ince kıyın. hazırladığınız sebzeleri, zeytinyağını ve limon suyunu ahtapotlara ilave edin, karıştırın, maydanozu üzerine serpin ve sofraya getirin.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol