confessions

greyfurt

- Yazar -

  1. toplam entry 2267
  2. takipçi 3
  3. puan 45131

combat proven

greyfurt
savaş ortamında denenmiş silah veya silah sistemlerine verilen bir ölçü. eğer sisteminiz bir gösteri atışında hedefi vurursa bu belli bir ölçüde kabul edilen bir başarı olarak kaydedilir. ancak gerçek bir muharebe sırasında kullanılır ve işlevini yerine getirirse, işte o zaman combat proven olur.

combat proven sistemlerin müşterisi, fiyatı ve caydırıcılığı artar.

ör: suriye operasyonları öncesi bayraktar siha'ların nokta bombardıman silahları ile donatılması ve test atışları bizleri heyecanlandırmıştı ama suriye, libya ve son olarak karabağ operasyonlarında etkili olması bütün dünyada ses getirdi. abd silahlı drone'lara karşı hafif zırhlı araçla taşınabilen ve hızlı tepki verebilen aihss'ler (alçak irtifa hava savunma sistemleri) için ihale açtı. rusya libya ve suriye operasyonlarının herbirinden sonra aihss'lerini güncelledi ama türk siha'ları karabağda yine işlevini yerine getirdiler.
ne diyelim? maşallah. inşallah türk silah sistemlerinin başarıları ve öncü rolleri artarak devam eder.

thodex

greyfurt
391 bin mağdur ve 2 milyar dolardan bahsediliyor. Her ne kadar kripto para saçmalığına soğuk baksamda, bu çapta bir çöküşün ülkemizde yaşanmasını elbette istemem.

başlıkta adı geçen aracı kurum işlemlerini durdurmuş ve paranın akıbeti henüz belli değil. Kurumun yöneticileri para ile kaçmış olabilir veya Çok büyük bir hacklenme vakasıyla da karşı karşıya olabiliriz.

her iki türlü de bu büyüklükte bir kayıba elbette üzüldüm. İnşallah (maceraperest ve sorumsuz olmalarına rağmen) bütün hak sahipleri paralarına kavuşur. hayırlısı olsun inşallah.

kripto para

greyfurt
Çok güçlü algoritmalarla ile şifrelenmiş dijital paradır. bunları yazılım açısında güvenli yapan nokta; makul zamanda çözülemediği için, bu zaman zarfında harcanan elektrik giderlerinin kırılan cüzdandan daha büyük maliyete sahip olmasıdır. (ör: kimse içinde sadece 5 tl olan bir çelik kasayı kırmakla uğraşmaz)
Bir diğer güvenlik unsuru ise; bütün işlemlerin eş sunucular tarafından saklanmasıdır. (ör: bitcoin için 11 bin, ethereum için 22 bin eş sunucu güvenliği sağlamakta)

birde üstüne bu dijital para birimleri "arkasında bir merkez bankası olmadığı için, siyasi çalkantılar ve (karşılıksız para basmak gibi) ülke suistimallerinden bağımsız bir yapı" olduğu parlatılmaktadır.

buraya kadar herşey harika. yalnız işte sorunda tam olarak burada başlıyor...bu tip bir yapının "bağımsız" olması onu güvenilir kılar mı? paranı yatırdığın 22 bin sunucu fişi çektiği zaman ne yapacaksın? veyahut aniden abd gibi bir dünya finans otoritesi "bu kadar yeter, bütün işlemleri kayıt altına alıyorum" dediği zaman, aynı gün içinde bütün uyuşturucu kaçakçıları ve terör örgütleri satışa geçse elinde ne kalacak?

dahası, kripto paralara erişmek için kullandığın aracı kurum "ben keseyi doldurdum, görüşürüz hacılar" deyip gittiğinde ne yapacaksın?

bak işte thodex ile ilgili endişeli bir bekleyiş başlamış. 391 bin mağdur olduğu iddia ediliyor. 2 milyar doların akıbeti belli değil...

neyse, bu kadar uzun bir konuyu daha fazla dağıtmadan, kripto paraların en çok kullanıldığı alanları listeleyip entry'i noktalıyorum.

Kripto paralar temel olarak şu işler için kullanılıyor:
1- kara para aklamak,
2- terörist organizasyonlara para akışı,
3- uyuşturucu başta olmak üzere (diğer) yasadışı ödemelerin gerçekleştirilmesi,
4- Ülke dışına kaçan dolandırıcılar için güvenli bir transfer olanağı sunması,
5- Uluslararası yaptırımları delmek isteyen ülkelerin alışverişleri,
6- Tosuncuksever küçük yatırımcıların ara sıra silkelenmesi.

fil yürüyüşü

greyfurt
Askeri uçakların sıralandığı bir çeşit gövde gösterisi. Savaş uçakları kalkıştan (genelde hemen önce) minimum aralıkla taksi pozisyonunda sıralanırlar. Askeri açıdan önemi; bir hava kuvvetinin, operasyonun gerçekleştirildiği bölgede büyük bir gücünü, tek seferde çatışma bölgesine aktarabilmesini simüle eder. Yani uçabilir durumdaki bütün uçaklarınızı tek bir sorti için havalandırma pozisyonuna getirirsiniz.

"hacı herşey güzel ama çok karmaşık anlatmışsın diyenler için google görseller burada->

"Fil yürüyüşü" denilince çoğumuzun aklına avcıveya avcı/bombardıman uçakları geliyor ama aslında her çeşit hava aracıyla fil yürüyüşü sıralanması görmek mümkün. Hatta helikopterlerin arkasına sıralanmış a-10 thunderbolt'lar bile var.

Google görsellerde dikkatimi çeken bir ayrıntı ile bitireyim; hava kuvvetleri genelde aynı misyonun parçası olan görev gücünü bu şekilde (fil yürüyüşü) sıralıyorlar. Yani ağır bombardıman uçakları veya nokta bombardıman uçaklarını bir arada görebilirsiniz.

"Peki bu bilgi hayatta ne işime yarayacak?" dediğinizi duyar gibiyim. cevabım "bana ne?"...Bu sizin sorununuz. Ben sadece yazdım. Lütfen tavırlarım çirkinleşmeden uzaklaşınız.

uefa

greyfurt
Avrupanın büyük kulüpleri kendi liglerini kurmaya teşebbüs edince çamura yatan fransız mafyası.
"Kapalı ligde oynayan oyuncular, Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası'nda forma giyemeyecekler. Milli takımlarına davet alamayacaklar"

yasal dayanakları nedir biliyormusunuz? bende bilmiyorum çünkü yok. birileri dümeni ele geçirmiş ve bize sözde fırsat eşitliği tiyatrosu izletiyorlar.

bende karmaşaya, çok başlılığa taraftar değilim ama uefa'nın yerlerde gezen imajı, sıcak toplar skandalı ile iyice rezilleşmişti. bu gelişmede üstüne tuz biber ekti. bahsi geçen kulüpler son bir kaç yıldır bu projelerinin hazırlığını yapıyorlardı zaten. hatta ülkemizden galatasaray'ın (ve yanlış hatırlamıyorsam fenerbahçe'nin) de adı geçmişti...

eh ne diyelim; iyi olan kazansın.

tahaffuzhane

greyfurt
Eski zaman karantina ve/veya olası hasta gözetim merkezi. 1800'lü yılarda çeşitli kitlesel bulaşıcılığı olan hastalıkların olduğu ülkelerden gelen ziyaretçiler (turist, tacir, gemi personeli vs.) bu tip merkezlerde karantina sürelerini tamamladıktan sonra ülkeye alınırlardı.

bilinen ilk örneklerinden biri için urla tahaffuzhanesi (a.a.)->

petek temizliği

greyfurt
Amatör ruhla yapılınca en büyük hazzın alındığı işlemdir. Sadece birazcık çabayla petrol bulmuş teksaslı gibi siyaha boyanabilirsiniz.

Benim gibi amatör ruhla bu işlemi yapacak arkadaşlara tavsiyelerim;
1- Petek vanasını kapatmayın. Basınç iyice artsın. (patlama için gerekli)
2- Neyle uğraştığınızı merak eden kedilerinizin etrafınızda toplanmasına fırsat verin.
3- Patlama sonrası temizlik işlemlerinin uzun ve ızdıraplı olması için gece saatlerini tercih edin.
4- Petekleri temizlemek için kombiyi kapatmamız gerekiyor ya? Benim yaptığım gibi soğuk bir geceyi seçin.
5- Salonun bütün beyaz perdelerini ve o tertemiz tülleri arkanızda toplayın. (sizi aşan siyah suyun kirletebilmesi için)
6- Suyu tahliye edeceğiniz (patlatacağımız nokta) vayanı hızlıca açın.
7- boom!!!

Tebrikler. Artık ortamda kedi, insan, beyaz perde, tül, kiralık ev duvarı ve kendiniz dahil herşeyi siyaha boyadınız. Geçen her saniye de soğuyan evi ve gece gece çıldırmış ev ahalisinin verdiği hazzı ancak yaşayanlar bilir. Kendini kamçılatan insanlar olduğunu okumuştum ama herhalde bunun kadar keyif alamam.

wuhan virüsü

greyfurt
wuhan'da görülen ceset torbası sıkıntısı ve 7 krematoryumun 24 saat çalışmasına rağmen cesetleri yakmaya yetişememesiyle, tehlikenin büyüklüğü hakkında daha fazla endişeye sevkeden salgındır.

çin komünist partisinin, bölgeden yayın yapan herkesi önce gözaltına alması sonrada karantinaya alması ve karantinadan henüz (bu tipte) birinin sağ çıkmaması da ayrı bir endişe kaynağı. Yani sen olaya hakimsen, insanların yaptığı basit yorumlar ve video paylaşımlarının ne sakıncası var?

Şu anda wuhan kentinde 11 milyon insan tecrit edilmiş şekilde yaşam savaşı veriyorlar. İnşallah Türkiye'ye ve diğer ülkelere sıçramaz.

huawei

greyfurt
bir pazarlama talihsizliği olarak telaffuzu zor, akılda kalması zor bir isime sahip çinli firma. "Zhuangzi" gibi daha basit çin adları varken huvai nedir abi? (bak gene yazamadım. copy/paste yapmam lazım)

yinede izlanda'nın eyjafjallajökull yanardağının eline su dökemez. unutmak istediğimiz her büyük felaketin adı böyle zor olmalı, markaların değil!

kaktüs

greyfurt
meksika'da salatası, çorbası, kremi, içkisi yapılan mübarek bitki. Hayvan yemi bile yapıyorlar ama ben henüz test etmedim.

kaktüs meyveleri toplanan, bildiğin kaktüs çiftlikleri falan bile var. enteresan yani.

f-22

greyfurt
pilota sağladığı oksijeni, motorlardan emen bir sisteme sahip olan uçaktır.

şimdi bi sn, pilotlar motorlardan filtre edilen havayı mı soluyor? evet aynen böyle. hatta görev uçuşu sırasında bayılan pilotlar bile olmuş. en son pilotlar işi uçuşları durdurmaya kadar vardırınca daha etkin önlemler almışlar. şimdilik öksürükle falan idare ediyorlarmış ama en nihayetinde bu özellikle çok gereksiz bir zorlama olmuş bence.

gece ışığı

greyfurt
windows 10 sürümünde kolay okumayı sağlayan ve gözleri oldukça rahatlatan özellik.
işin güzel tarafı, bu özelliğin otomatik olarak da devreye girmesini sağlayabiliyorsunuz. (ör: saat 21:00'da otomatik olarak ekranın ışığı kısılıyor)

çapraz kur

greyfurt
hesaplanırken (temel olarak) iki ülkenin enflasyon farkı baz alınan parametre. (ceteris paribus koşuluyla)

arz-talep, dış ticaret, rezerv para birimi statüsü, siyasi istikrar, karşılıklı dış ticaret ve "donumun lastiğinin sıkması" gibi pek çok dış etmene göre yön değiştirebilir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol