confessions

gokboru

- Yazar -

  1. toplam entry 17
  2. takipçi 1
  3. puan 5554

galatasaray

gokboru
türkiye’de ilklerin takimi galatasaray. 1954-55 ile 1955-56 istanbul profesyonel ligi sezonlarinda 2 defa arka arkaya sampiyonlugu kazanan galatasaray toplam sekiz sezon oynanan bu ligde üst üste sampiyon olan ilk ve tek takim oldu. galatasaray’in sampiyon kadrosu; turgay şeren, tayyar cavcav, saim taysengil, coşkun özari, kadri aytaç, isfendiyar açiksöz, suat mamat, ali beratligil, metin oktay, ali soydan, necdet, enver,rober eryol, güngör okay, ergun ercins, günay kayarlar,sedat.

girişimci

gokboru
girişimci;bir işi yapmak için girişimde bulunan kimse,müteşebbis.ticaret,sanayi gibi alanlarda,sermaye koyarak bir işi yapmaya girişen bundan çekinmeyen kişi.kar amacıyla riski üzerine alan kişi.
girişimci mal ve hizmet üretebilmek için bütün üretim öğelerini en iyi koşullarda bir araya getirir.kar amacı güderek riski üzerine alır ve ihtiyaçları karşılamak için üretim öğelerini satın alır,bunları bir araya getirecek imkanı sağlar.kar amacı gütmekle beraber zararıda kabullenir.

serbest girişimciler derneği

gokboru
türk toplumunun girişimci kesimi olan işadamlarının gazi mustafa kemal atatürk ’ün türk milletine gösterdiği hedef olan çağdaş uygarlık seviyesinin aşılmasında üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmeleri amacıyla hakan cavcav başkanlığında 2008 yılında kurulan serbest girişimciler derneği türkiye’de ve türk dünyasında liberal ekonomi kurallarının yerleşmesi,serbest piyasa ekonomisinın hukuksal ve kurumsal altyapısının inşa edilmesi ile işdünyasının evrensel iş ahlakı ilkelerine uygun bir biçimde faaliyette bulunması için çalışmaktadır.türkiye genelinden üyeleri bulunan sgd nin merkezi başkent ankara dır.

hakan cavcav

gokboru
1969 ankara doğumlu hakan cavcav eğitimini ted ankara koleji’nde tamamladı.1987 yılında babasının vefatı ile genç yaşta işhayatına atıldı,öğrenimine eskişehir üniversitesi işletme fakültesinde devam etti.ankara ticaret borsası meslek komitesi üyeliği,ldp mkyk üyeliği ve tanıtım propaganda işleri başkanlığı,angiad genel sekreterliği görevlerinde bulundu.2008 yılından buyana kurucusu olduğu serbest girişimciler derneği başkanlığı görevini sürdürmekte.galatasaraylı milli futbolcu tayyar cavcav’ın oğlu, gençlerbirliği spor klübü başkanı ilhan cavcav’ın yeğeni.

istanbul profesyonel ligi

gokboru
5 ocak 1952 tarihinde 2 devre olarak 8 takımla oynanmaya başlanan türkiye’nin ilk profesyonel futbol ligi.ikinci sezondan itibaren 10 takımın katılımıyla oynanmaya başlayan lig 1959’da milli lig kurulana kadar 8 sezon devam etti.üç defa galatasaray üç defa fenerbahçe iki defa beşiktaş şampiyon oldu.1954-55 ile 1955-56 sezonlarında iki defa arka arkaya şampiyonluğu kazanan galatasaray bu ligde üst üste şampiyon olan ilk ve tek takım oldu.galatasaray’ın şampiyon kadrosu; turgay şeren, tayyar cavcav, saim tayşengil, coşkun özarı, kadri aytaç, isfendiyar açıksöz, suat mamat, ali beratlıgil, metin oktay, ali soydan, necdet, enver,rober eryol, güngör okay, ergun ercins, günay kayarlar,sedat.

tayyar cavcav

gokboru
1933 ankara doğumlu türk futbolcu.1950’li yıllarda galatasaray,ankaragücü ve hacettepe futbol takımlarında yer aldı.1954 yılında dünya 4.cüsü olan genç milli takım kadrosundaydı.1954-55 ile 1955-56 sezonları istanbul profesyonel ligi şampiyonu galatasaray’ın sağ beki 3 numaralı forma ile tayyar cavcav’dı.gençlerbirliği spor klübü başkanı ilhan cavcav ’ın amcası olan tayyar cavcav 18.11.1987 yılında ankara’da vefat etti.

liberal

gokboru
liberal,1.hürriyet ve serbestlikle ilgili. 2.serbest piyasa ekonomiden yana olan kimse. 3. mec.hoşgörülü.
liberal, liberalizm yandaşı 1.bireysel özgürlüklerden yana olan(kişi). kişi özgürlükleri,düşünce özgürlüğü ve siyasal özgürlüğü savunan. 2. serbest girişime dayalı,devletin müdahale etmediği bir ekonomik düzenden yana olan (kişi).ekonomik liberalizmden yana olan. 3.başkalarına karşı hoşgörülü olan kimse ve/veya hoşgörüye dayanan tutum.

93 harbi

gokboru
destansı plevne savunmasına rağmen türk askeri tarihinin yüz karası olan türk-rus harbi.rumi 1293 yılında cerayan eden harbe girmeden önce meclis’te basında moskova’yı nasıl işgal edeceğimizden söz eden nutuklar atılıyordu.rus ordusu yeşilköy’e kadar geldi, ingiltere başbakanı musevi asıllı disraeli’nin yardımı ile, zor durdurduk

corten

gokboru
damların yağmur ve kar sularını bina duvarlarından uzağa akıtmak için ahşap yapılarda tahtadan,kagir yapılarda taş veya betondan yapılan,dışarı doğru uzanmış oluk.

akmak

gokboru
denizcilik terimi akmak;küçük bir teknenin aborda olduğu kıyı veya bir gemiden,rüzgarın veya akıntının etkisiyle açığa sürüklenmesi.akıntılı bir yerde bir geminin demir taratarak sarkmesı.

bocalamak

gokboru
denizcilik terimi bocalamak;fırtınalı havalarda kaba denizler nedeniyle geminin ilerlemesinin güç olduğu anlaşılınca,hızla geminin ters yöne döndürülerek rüzgar ve denizlerin arkaya alınması.

mukaddime

gokboru
ünlü islam alimi ve devlet adamı ibn haldun ’un 1377’de kapsamlı bir dünya tarihine giriş olarak yazdığı abidevi eseridir.mukaddime’de ibn haldun,çeşitli ilimlerde fikir ve kanaat beyan etmiş,içtimai ve medeni müesseseleri tetkik ve tahlil etmiştir.yaklaşımında akılcı,yönteminde çözümleyici,ayrıntılarında ansiklopedik bir eser olan mukaddime çağdaşları arasında eşsizdir.sözlük anlamı;giriş,başlangıç,maksada girmezden önce söylenen söz olan mukaddime girizgah olarak yazıldığı dünya tarihini tam anlamıyla gölgede bırakmıştır.

ilhan cavcav

gokboru
1935 ankara doğumlu futbol ve iş adamı.gençlerbirliği spor klubünün 32 yıllık duayen başkanı.dedesi raşit cavcav 93 harbini mütekip kosova’dan ankara göç etmiş değirmenci.amcası tayyar cavcav galatasaraylı milli futbolcu.kendiside galatasaray taraftarı olan cavcav gençliğinde mamak spor,ptt ve bahçeli gençlik kluplerinde top koşturmuş.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol