confessions

git bi cay koy

- Yazar -

  1. toplam entry 135
  2. takipçi 1
  3. puan 7954

yalçın küçük

git bi cay koy
televizyonda konuşurken düşüncelerinin anlatımından hızlı ilerlemesi dolayısıyla konudan konuya atlayan ve karmaşık konuşan yazar. bu nedenle kitaplarını okumak düşüncelerini kavramak için çok daha faydalı olacaktır. düşüncelerine katılıp katılmama konusunda herkes özgürdür fakat türkiye’nin okuyup araştırıp düşünen nadir gerçek aydınlarındandır. söyledikleri bazılarına deli saçması gelse de unutulmamalıdır, hafızanın bir köşesine yerleştirilmelidir. zira pek çok konuda çok haklı yorumlar yaptığı görülmektedir.

uygar şirin

git bi cay koy
"anne, tut elimi" isimli ilk kitabıyla çıkış yapan yazar. kendisinin yazar olduğunu iddia eden insan sürüsünden ayrı, gerçek bir yetenek olduğu kitabından anlaşılabilmektedir. "büyük deniz yükseliyor" adındaki ikinci kitabı kullanılan dil ve anlatımın akışkanlığıyla tam bir başyapıt. türkiye böyle yazanlara, yazabilenlere uzun süredir hasretti.

küba

git bi cay koy
batılı ülkelerin empoze etmeye çalıştığı, sosyalist rejimlerde kimsenin mutlu olmadığı, dolayısıyla da insanların en rahat demokratik rejimlerde yaşadığı iddiasını yalanlayan sosyalist bir ülke. vatandaşlarından bir çoğu yönetildikleri şekilden memnun ve daha da önemlisi, nüfusun büyük bir kesiminin antidepresan kullandığı amerika birleşik devletleri vatandaşlarından daha mutlular.

düşünce özgürlüğü

git bi cay koy
her demokrasinin "biz farklıyız, biz de düşünce özgürlüğü var" diyerek savunmaya çalıştığı ama bir an geldiğinde çok fazla özgür düşünenlerin akla hayale gelmeyecek acılar çektirildiği özgürlük?!.
işte bu yüzden demokrasilerde çok fazla düşünmek tehlikelidir. bize bunu öğrettiler.

sosyalizm

git bi cay koy
sanıldığının aksine çin’de uygulanmayan sistem. çin’in otoriter bir parti-devlet modeli dışında amerika gibi diğer kapitalist ülkelerden hiç bir farkı yoktur. özel mülkiyet almış başını gitmiştir. kırsal kesimler ve büyük şehirler arasındaki hizmet sektörü ve ekonomik farklılıklar yüzünden bazıları çin’i tanımlarken "iki çin" ifadesi kullanır. bir çin dünyanın en büyük güçleri olma yolunda ilerleyen, bol miktarda zengini bulunan ülkedir. diğer çin ise sosyalizm vaatleriyle kandırılarak, pek çok ihtiyaçtan yoksun bir şekilde yaşayan kırsal kesim insanıdır.
ideal sosyalizme en yakın sistem bugünlerde küba’da görülmektedir. küba’da yaşanan sorunlar da sosyalizmin zayıflıklarından değil, küba’nın hammadde yoksunluğundan kaynaklanmaktadır. yine de tüm sorunlarına rağmen küba, dünyanın kapitalist devi olan komşusunun yanında yıllardır hayatta kalmayı başarabilmiştir.
ayrıca hugo chavez liderliğinde venezuela’nın da (dünyanın en önemli petrol üreticilerinden biri) bir çok alanda sosyalist yöntemler izlemeye başladığı gözlenmektedir.
0 /

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol