confessions

badundo

- Yazar -

  1. toplam entry 6
  2. takipçi 1
  3. puan 2858

kolesterol

badundo
kolesterol kanda çözünmeyen bir maddedir. bu sebeple lipoproteinler aracılığıyla taşınırlar. kolesterolu taşıyan 2 tip lipoprotein vardir. hdl(high density lipoprotein) ve ldl(low density lipoprotein).
ldl kötü kolesterol olarak bilinir çünkü damarların tıkanmasına yol açar. hdl iyi kolesterol olarak bilinir çünkü görevi damarlardaki ldl yi temizlemektir.

okazaki fragmentleri

badundo
dna 2 zincirden oluşur. bunlardan birisi 5'-3' yönünde diğeri 3'-5' yönünde bulunur. dna'yı üreten dna polimeraz enzimi 5'-3' yönündekini sorunsuz üretirken, 3'-5' yönündekini ufak parçalara ayırarak üretir. oluşan bu ufak parçacıklara okazaki fragmentleri(parçacıkları) denir. bu parçaların ligaz enzimiyle bağlaması sonucu dna zinciri tamamlanır.

7 mart 2016 ekşi sözlük'den kaçanlar listesi

badundo
benim de dahil olduğum liste. 4 yıllık okuyuculuk sonunda ekşide bir üyelik açıp yazmaya başlamanın vakti geldi demiştim. yaklaşık 1 yıl sıra bekleme sonucu 6 binlik sıralara da yükseldim fakat madem karşılığını alamayacağız, zamanımızı ve bilgimizi en azından hak eden bir yere harcayalım. selamlar olsun hepinize, yapılacak işlerimiz çok.

türkiye de kitap okunulmamasının sebebi

badundo
darbe zamanında kitapların çoğunun toplatılmasının sonuçlarından birisidir. darbe zamanında sindirilen insanlar daha sonra aile sahibi olmuş, belki de o dönem ki korkularından kitaba (hatta ve hatta okullara) öcü gözü ile bakmışlardır. tabi ki tek sebep bu değil. yayınevlerinin uyguladığı fahiş fiyat politikaları, sosyal medya ve televizyonun yaygınlaşması, bir çok romanın filmi çekildiği ve izlenmesi daha kısa süreceği için filminin izlenmesi... oysa kitap kokusunu içine çeke çeke, karakterleri kendi düşünce gücünü de katarak şekillendire şekillendire yaşamak bambaşka bir güzelliktir. yurt dışında da sosyal medya, televizyon ve film çekilmesinin olumsuz etkileri görünüyor, fakat yayınevleri çok daha uygun fiyatlardan kitap satıyorlar ve halkın üzerinde kitaplar konusunda bir baskı oluşmamış bizdeki gibi ve bir nesil bu korku ile büyümemiş. aradaki temel fark da bundan kaynaklı sanırım.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol