terörist

hakli olduklarini iddia ettikleri konulari bir $ekilde ispatlamak icin masum insanlarin hayatlarini hic du$unmeden ellerinden alabilen insanlik di$i caniler.
kendini yuce insan zanneden ve herseyi savunduklari sacma sapan politikalariyla icra eden, kadin cocuk demeden insanlarin canina kiyan adi yaratiklarin genel ismi. bu yaratiklarin daha canli kategorisindeki yeri tespit edilememistir. asalak gibidirler.
bilgisizlik ve cahilliklerinin icinde i$i gucu olmayan ve her ne olduysa bir kin duygusu besleme hevesli ama neye kime neden kin besledigini bile bilmeyen insan..
kadir cangızbay ın terör tanımına göre klasik anlamda terörist yoktur, sadece bazı zamanlarda teröre başvuran vardır. bu devlet dahil her şey/herkes olabilir. insanlar günün yirmidört saati terörist olarak dolaşmazlar ama bazı şeyleri elde etmek için teröre de başvururlar. tedhişin sözcük anlamından yola çıkarak, insanlar üzerinde dehşet salan her davranışı terör olarak niteler. tersi sadece devlete karşı çıkmış bir takım insanları terörist yapar ki burda devleti savunanların ve devletin yaptıkları gözden kaçar.
dünya genelinde sistemden yana olanlara göre terörist, sistemin ezmesine izin vermeyip onlara gerektigi gibi cevap veren ve sempatizanlari tarafindan halk kurtaricisi olarak kullanilan terimin sistem tarafindan kullanilmasi bicimi (dikkat ederseniz terörist lafini sistem icerisinde cözüm üretemeyen kesimler kullanir). büyük halk kitlelerini arkasina alan örgütlerde terörist bireyler olarak adlandiralamaz.
uluslararası hukuka göre belrili ve herkesin üzerinde anlaştığı bir tanımı olmayan, iktidar kimin elindeyse karşıtlarına karşı kullandığı terimdir.terörün ne olduğu somut iken onun üzerinde bile çeşitli oynamalar yapan iktidar elitleri yani sermaye sınıfının savunucuları terör suçları tanımından kendilerine de bolca sirayet edeceği için hoşnut olmamaktadırlar.sonuç olarak terör eylemini gerçekleştirenler amaçları ile bağlantılı olarak terörist sayılır.terörist yalnızca gerçek kişileri ya da belirli devletler aleyhine çalışma yürüten grup veya örgütleri değil aynı zamanda devletleri de içine alan bir kavramdır.bu terim üzerine okumalar yapıldığında görülecektir ki en büyük teröristler devletlerdir.
herkes kendince doğru ve yaşanılır olan dünyaya kavuşmak ister elbet..insan olmanın doğal getirilerinden zira özgür olma ve istediğini yapma güdüsü. evet, özgür olmak iyi hoş da, yok mudur bu özgürlüğün sınırı? yani özgür olmak istediklerini elde etmek için önüne geleni kırıp dökmek, ezip geçmek midir? orası muamma..

hak verilmez alınır derler ya hep, doğru, ağlamayan bebeğe emzik yok bu dünyada. burası saflıktan bu kadar uzak bir yer, bir bebeğin hislerine dahi bu kadar duyarsız. hatta ağlayana bile meme vermeyecek kadar acımasız. hırçınlaştırıyor sanırım bizleri bu durum. hırçınlaştıkça acımasızlaşıyoruz, daha fazlasını istiyoruz, istedikçe acımasızlaşıp hırçınlaşıyoruz.

öyle kansızlaşıyor öyle adi oluyoruz ki, bütün gün evine ekmek götürmek için uğraşmış ter dökmüş adamın ekmeğine bulaştırıyoruz kanı, okulda alfabeyi ezberlemeye çalışan çocukları rehin alıyoruz sesimiz duyulsun diye, birini diğerinin gözü önünde öldürüp çekeceği acıyı tattırıyoruz ya acıyı hissedemeyecek kadar uyuşsa bile gözünün önüne gelsin aslında hisssettikleri..

biraz kurnaz davranıp gücü elde edenler bizi birbirimize kırdırmanın yolunu buluyor ya, tepemize bombalar yağdırırken büyük patronlar, birbirimize dalaşmaktan vazgeçemiyoruz. sonra hepimiz aynı bombanın kurbanı oluyoruz. kendimizi elimize silah geçince onca büyük zanneden bizler, ne kadar kolay lokma olduğumuzu ancak ölürken anlıyoruz. öldürdüğümüz kardeşlerimiz geçiyor belki ölürken aklımızdan ama nafile.

terörist diye etiketleniyoruz can verirken bumerangımız yüzünden..

sonra yeni pimi çekilmiş el bombaları yaratıp bizden salıyorlar sokağa, sanki böyle olmak fikri aklımıza onlar tarafından sokulmamış gibi, terörist diyorlar bize..

öldürdüm, acımadım, kıydım doğru..ama acımamayı öğretenler değil miydi bana şimdi terörist diyenler?

ben bulamadım tanımını, terörist benim diyemedim, terörist diyenler aslında teröristi yaratanlardır diyemedim..buyrun siz yapın şimdi teröristin tanımını bu kadar mühimse sizin için etiketler..
henüz hayatlarının baharında kandırılmış... küçücük beyinleri yıkanmiş... sözde idealleri uğruna, minicik bedenleri ile ellerinde boylarından büyük silahların gölgesinde yitip giden yüzlerce can’ın isimlerinin başına gelen kelime
ayni topraklar uzerinde ayni haklara sahip olmamiza ragmen kendi hakkinin farkinda olmayan, kendi hakkinin farkinda olmadigi icin de hak pe$ine du$en ve bunu da masum insanlari öldürerek yapan, beyni yikanmaktan bo$almi$ ki$i. beyni bo$almami$ olsaydi kundaktaki bebege mermi sikacagina kendi kafasina sikardi o mermiyi, hic olmazsa onuruyla ölürdü.
terör büyük/çok büyük korku anlamını taşır ,
şartlı refleksleri siler ,
terörist bu korkuyu yaratan anlamına gelir pratik olarak , ama esasen "şartlı refleksleri silen" ve/veya bunu hedefleyen , daha doğru bir çeviri olur.
şartlı refleks ; sosyal aidiyeti , kültürü , pek çok sevgi türünü (vatan,aile,....) kapsar.
türkçe bir kelime değildir ,
makbul bir davranış olmadığından ve/veya kültürel olarak yaşamda yer bulmadığından türkçe bir kelime atanmamıştır…