robert frew

bard
robert frew, (rahip fru) ingiliz ajanı, rahip ve misyoner.

iskoçya’da doğdu ve din eğitimi aldı. uzun süre osmanlı topraklarında misyonerlik faaliyetlerinde bulundu. board of foreign missions of the presbyterian church’de (bfmpc) ve kalvinci geleneği dayanan “american board of commissioners for foreign mission”ın (abcfm)içinde bulunduğu “international congregations” başkanı olarak 1902–1924 yılları arasında osmanlı topraklarında faaliyet gösterdi. ağa han ve seyyid emir ali’nin girişimleriyle ingiltere’de british red crescent society (britanya kızılay derneği) adıyla kurulan derneğin istanbul temsilciliğini yaptı.

robert frew, milli mücadele döneminde ingiliz istihbaratı adına çalışan, mr. ryan, general didds, albay rawlinson , general milne, amiral calthorpe ve amiral webb gibi memurlar arasında en aktif görev alanlardandır. batı anadolu’da albay emiling adıyla faaliyetlerde bulunduğu bilinmektedir.

mondros mütarekesi’nden sonra ingiliz haber alma servisi ajanı olarak istanbul’da bulundu. 20 mayıs 1920’de istanbul’da kurulan ingiliz muhipleri cemiyeti başkanı said molla ile yakın ilşkiler kurdu ve örgüte gelen parasal destekleri kanalize etti. anadolu’daki, ulusal direniş hareketinin bastırılmasına yönelik eylemleri kışkırtarak organize etti. türkiye’den ayrıldıktan sonra ingiltere’de papazlık yaptı.

bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol