ne mutlu türküm diyene

kemalist milliyetcigini anlatan soz.burdaki ana dusunce sen turkiye’de yasayabilirsin ama butun olay senin ben turkum demenden gecmektedir.
turk ustkimligini benimseyebilmenin ne kadar onemli oldugunu anlatan,ancak kaskafali yoneticilerin anlamini hicbir zaman idrak edemediklerini dusundugum soz.sozun ozu sudur;turk,kurt,arap,laz,cerkez,gurcu,pomak,bosnak,ermeni,rum,suryani,vs. hangi irktan geliyorsa gelsin kokeniniz,eger bu ulkede yasiyorsaniz ve turkiye cumhuriyeti’ne vatandaslik bagi ile bagliysaniz gururla turk oldugunuzu soyleyebilirsiniz.ancak burada dikkat edilmesi gereken "turkluk" potasinda hic kimsenin kulturunun erime tehdidiyle karsi karsiya birakilmamis olmasidir.bugun birileri cikip kurtce egitim,kurtlerin ustundeki baskilar gibi seyleri gundeme oturtmaya calisiyolar ve malesef de bunda basarili olmuyolar degil.peki bunun sebebi nedir?kurtler veya kurtlerin sahsinda turkiye’deki diger etnik unsurlar uzerinde bir baski var midir gercekten?bunun cevabini verebilmek icin oncelikle uzerinde durdugumuz cografyanin sartlarina bakmak gerekir.turkiye’de birligi saglamak,dis mihraklarin oyunlarinin engellenmesi amaciyla ve herseyden onemlisi turk ustkimliginin oturtulmasi amacina bagli olarak turkce ve turk kulturu uzerinde durulmustur,ancak bunun kurtleri veya diger bir irki yadsimak anlamina gelmeyecegi asikardir.amac turkiye’li kimligini benimsetmek ve bu guzel ulkeyi tum ogelerini icinde barindirmak uzere ayakta tutabilmektir.iste kurtce veya baska bir dile izin verilmemesi de bu yuzdendir.cunku insanlarimizin korktugu,osmanli imparatorlugu’ndaki fransiz ihtilali etkileri tecrubesidir ve bu turden milliyetcilik hareketlerinin hic kimseye faydasinin olmadigi da ortadadir.sevr anlasmasiyla dayatilmasi denenen ancak basarisiz olan nifak tohumlari bugun karsimiza etnik unsurlar kullanilarak tekrar cikarilmaya ve filizlendirilmeye ugrasiliyor.oyuna gelmenin bu ulkenin insanlarina ne denli zararli olacaginin tartisilmasi bile anlamsiz olacaktir.
how happy is the person who says i am a turk diye ecnebiceye cevrilen ve peace at home peace in the world den sonra ecnebiler tarafindan en fazla bilinen derin soz.
acik meali;"kendini turk hissediyorsan turk’sundur,hissetmiyorsanda turk’um deme" dir.buradaki turk turkiye’de yasayan herkestir.turkiye’ye gonulden bagli olan herkestir.bu baglilikta zorlayicilik yoktur,sevmiyorsan turk olmaktan mutlu degilsen o senin bilecegin istir diyor kisaca.ama yine de her zaman her sart altinda haykirarak soylenecek laftir:"ne mutlu turk’um diyene!"
sabah sabah grup yorum`un

"guven parkta bir anit var,
yamru yumru kara ta$tan.
yaziyor ki o anitta,
ovun, cali$, guvenin turk!
ovunsek de, cali$sak da, guvensek de olmuyorki!
turkuz diye ovunuyoz, aclik turk`u bilmiyor ki!"

dizelerini hatirlatan ba$lik.
bu topraklar altında yaşayan , bu ülkenin nüfusuna kayıtlı olan , ırkı , gelmişi , geçmişi , anası , ebesi , bilmemnesi ; herkesin gururla söylemesi gereken bir sözdür. ben türk değilim ben hedeyim ! , ben hödöyüm diye ayrım yapan insanlara tabii ki iyi davranılmaz , tabii ki yadırganırlar. ne mutlu türküm diyen herkes bundan onur ve gurur duyabilen her vatandaşımız eşittir. ayrımcılık yapılmaz...
söylendiği dönemde , ülkenin aydınlarının ve vatandaşlarının büyük bir bölümünün ,geri kalmışlığın etkisiyle içine düştüğü kopleksten kurtulması için gazi mustafa kemalin söylediği şövenlikle yakından uzaktan hiç bir alakası olmayan söz.
başbakanımızın ’’ne mutlu türküm’’ sözü üzerine ’’o zaman kürtlerde ne mutlu kürdüm desin’’ diye talihsiz bir açıklama yaptığı cümlecik.
adımın yerinde görmekten hoşlanmadığım, insanlara bu şekilde zorlama yapılarak takılmış ve 29 ekim’de nickimizin yerine geçirilmiş cümledir.insanlara bu şekilde sürprizler hazırlamak onlara sorularak olsa belki de daha elzem bir iş yapılmış olacaktı dedirten başlık aynı zamanda.

not:ben de bir türkmenim ama o ayrı bu ayrı.
0 /