laiklik

baskan
o kadar cok konusulmasına ve tartısılmasına rağmen, milletçe bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma konusundaki ustalıgımızdan dolayı "din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması" çıtasında tartışılmayı aşamamış kavramdır.

emre aköz’ün yazısında laiklik nedir ne değildir hakkında güzel örneklemler bulmak mümkün. buyrun;


murat karayalçın bile laikliği bilmiyor

shp lideri murat karayalçın, " laiklik karşıtı eylemleri izleme masası " kurmuş. gazeteci meral tamer de parti tarafından not edilen olaylardan bir seçme yapmış. ( milliyet, 15 şubat )

önce şunu belirleyelim: laiklik; devletle ve hukukla, yani geniş anlamda "siyasetle" ilgili bir kavram. yasalar dini kurallara göre çıkarılmayacak, ’meşruiyet’ dine dayanmayacak... ayrıca devlet, toplumdaki bütün inançlara karşı eşit uzaklıkta olacak...
şimdi gelin, ’listeye’ bir göz atalım. ( not: gazetelerden alınan haberlerin gerçek olduğunu varsayıyorum.)

- " istanbul kâğıthane’de internet kafede oruç tutmadığı için dayak yiyen gence yardım etmek isteyen dayısı da dayak yedi... " (bu olayın laiklikle alakası yok. kişinin, dini gerekçelerle suç işlemesine ancak ’ bağnazlık’, ’ hoşgörüsüzlük’ filan diyebilirsiniz.)

- " ilköğretim 8’inci sınıf din bilgisi kitabında örtünme telkin ediliyor... " (eğer kitapta " islam’a göre kadınlar başını örter " deniyorsa... valla onu bir devlet memuru olan diyanet işleri başkanı da söylüyor. bu bir dini bilgidir. öte yandan kitapta " kızlar, siz de örtünün " deniyorsa, laikliğe aykırıdır. devlet böyle bir telkinde bulunamaz.)

- " kilis öncüpınar sınır kapısı’nda iftar saatinde işlem yapılmadığı için ferai tınç, mehmet altan, oral çalışlar, mete çubukçu türkiye’ye giriş yapamadı. " (sadece laikliğe aykırı bir davranış değil, aynı zamanda görevi ihmal. cezalandırılması gerekir.)

- " kocatepe kültür merkezi’nde reklam mankeninin bacakları boya ile örtüldü. " (bu haberin laiklikle bir alakasını göremedim. ’tutuculuk’ daha uygun bir sıfat olur.

tersten bir örnek vereyim: eskiden sabah’ta yazan bir kadın gazeteci, katıldığı bir yemekte çekilen fotoğrafını fazla açık bulmuş ve yayınlamadan önce göğüs dekoltesini rötuşlamıştı. bu olay 2002 kasımından, yani akp iktidarından evvel olmuştu.)

- " yardım sevenler derneği erzurum şubesi, yardım almak isteyenlere fatiha okumayı şart koştu. " (komik bir haber. doğru dahi olsa laiklikle alakası yok.)

- " başbakan iftar yaptığı kız öğrenci yurdunda türbanla ilgili sorulara ’aşama aşama olacak, türbana yasak koymak, allah’a meydan okumaktır’ dedi. " (eğer bazı kadınlar, dini inançları gereği türban takıyorsa... bu yüzden de üniversite okumaları engelleniyorsa... o konuda duyarlı bir siyasetçinin bunları söylemesi gayet normal... zaten üniversite bağlamında; laiklik ile türbanın hiçbir ilişkisi yok.)

- " sivas’a bağlı bir alevi köyüne, 17 öğrencisi olduğu halde öğretmen gönderilmeyip, ihtiyacı olmadığı halde imam gönderildi. " (laiklikle doğrudan bir alakası yok. bir yandan ’kötü yönetime’ işaret ediyor, öte yandan devlet-cemaat ilişkilerinin bozukluğunu gösteriyor.)
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol