kürt milliyetçiliği

enternasyonalizm karşıtı milliyetçilik pisliğinin bir başka versiyonudur.hiçbirisinin ayrım edilmesinin anlamı olmayan milliyetçiliğin kürtlere özgü olanıdır.
milliyetcilik iyi midir? kötü müdür? sorularini sorarsak cokca bir zaman icerisinde debelenme ihtimalimiz yüksektir. ama simdiye kadar gördügümüz milliyetcilikler insanlara-bana göre-zarar vermistir. diger milliyetcilikler neyse kürt milliyetciligi de o dur.
maalesef tanıdığım kürtlerin %90 ında rastladığım bir hastalık. çünkü bence ırkçılık ve milliyetçilik, başına ne getirilirse getirilsin tehlikeli, hatta zaman zaman öldürücü bir hastalıktır.
bir ulustan,ülke birlikteliğinden bahsediyorsak salt türk milliyetçiliği gibi olmaması gereken bir fanatizimdir.lakin kavramlar o kadar karışmıştır ki,türk millyetçisiyim diyen adama ne helal olsun diyebilirsin ne de küfredebilirsin.şu halde ben kürt milliytçisiyim diyen adama da ciddi bir eleştiri getiremezsin.olay salt ırktan gelen milliyetçiliğe yapılan bir gönderme ise yanlıştır şu halde.yoksa herkesin kökeninden gelen değerlere sevgi beslemesi normaldir.bence yanlış olan kendi kökenini severken,diğer tüm kökenlere saygı duymamak, "biz varız,bizim haklarımız var,biz eziliyoruz!" çığırtkanlığı yapmaktır.aynı coğrafyada farklı etnik kökenlerden gelen insanların yararlandığı-yararlanamadığı,sahip olup-olamadığı şeylere bakarsak böyle bir ayrımın olmadığını görebiliriz.gelişmemişlikten,kaynakların adaletsiz dağılımından şikayetçi tek grup kürtler değil bu ülkede.
budur:
"diyarbakır dtp il başkanı "kerkük’e yapılan bir saldırıyı diyarbakır’a yapılmış kabul ederiz" dedi."
http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=69889

terör örgütü sempatizanı, destekçisi konumuna gitmediği müddetçe ne kürt milliyetçiliği, ne de türk milliyetçiliği zararlı veya saçma değildir. fransız ihtilalinden bu yana milliyetçilik her ırk için vardır ve saptırılmadığı sürece ülkeye zararlı konuma gelmesi mümkün değildir.

ırkçılıkla milliyetçiliği karıştırmamak zararlıdır, olmamlıdır. unutulmamalıdır ki atatürk’te türk milliyetçisidir.

(bkz:ırkçılıkla milliyetçiliği karıştırmak)
tüm milliyetçilik kavramlarında olduğu gibi içinde faşist öğeler bulunduran milliyetçilik türüdür.özellikle 80 sonrası çeşitli terör örgütleri ve sol partilerle yapılanmaktadır.aslında amaç kürt milliyetçiliğinden çok türklere karşı olmaktır.inatla bu amaçları doğrultusunda çabaladıkları da aşikardır.bunu leyla zana’nın yaptığı son konuşmalarda açıkça göz önüne sermekte.bize düşense türkiyenin bölünmez bir bütün olduğunu tekrar ve tekrar onlara kanıtlamaktır.
etnik unsurların ,hele ki yüzyıllardır bu milletin bir parçası olan bir topluluğun kesinlikle yapma hakkı olmadığı milliyetçilik türüdür.ama bütün kürtlere de mal edilemez.
0 /