karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz bulunması

Bilgi Sözlük Android Uygulamasını İndirmek için lütfen tıklayınız.
21 ağustos 2020 cumhurbaşkanının vereceği müjdeli haberin içeriği.

fatih sondaj gemimiz, karadeniz'de bulunan tuna 1 isimli kuyuda 320 milyar metreküp doğlgaz rezervi bulmuş. dün onca söylenen 800 milyar ile 24 trilyon metreküp arasindaki söylem bu sekilde 320 milyar metreküp olarak rezerve edildi. gazin cikartilmasi hedefi 2023 senesi icerisinde. umalim ki devlet bu calismalari kendi özimkanlari ile yapar ve kimselere ihale etmez. aksi durumda nelerin olacagi zaten malumumuz.

öte yandan yine cumhurbaskaninin soylemine gore bu rezerv yine ayni bolgede bulunan ve cok daha zengin bir rezervin sadece bir parcasiymis. ileriki bir zamanda cok daha zengin bir rezervin bulunmasi da mumkunmus.

anlasilan o ki 2023 secimlerinden once cok daha zengin bir rezerv bulunacak ve planlamasi bugunden yapilmis.

vatana millete hayirli olsun. şahsimi cok heyecanlandirmamis olsa da vatan icin elbette mükemmel bir haber. heyecanlanmamis olmamin sebebi de yonetime zerre guvenmiyor olusumdur.
bu durumu aşırı abarttılar, hatta cari açık kapanacak ve hatta cari açık fazlası vereceğiz edebiyatını okumaya basladi damat bey.

azıcık matematik yapalım.

türkiye'nin senelik ihrac ettiği doğalgaz miktari 45/50 milyar metreküp. bunun bir kismi konutlara, bir kismi sanayiye, buyuk bir kismi elektrik üretimine gidiyor.

320 milyar metreküp doğalgaz(eğer doğruysa) ülkenin 6/7 senelik doğalgaz ihtiyacını karşılar, tabi cikartılabilirse. e bunun bir de maliyeti var. eğer maliyeti türkiye'yi zora sokmayacaksa, değer bir şeyse o zaman çıkartılır o gaz. ayrıca cumhurbaskaninin dediği gibi 2023 e yetişmesi de teknik olarak zaten mümkün değil. öncesinde tespit kuyuları acilacak, borular dosenecek, platform olusturulacak, bir de bunun teknolojisi bizde var mi o da daha belli değil. özetle yine oy peşine düşülmüş besbelli.

türkiye senede doğalgaz alimina 40/45 milyar dolar ödüyor. 6 sene hiç ödemediğimizi farzedecek olursak 240 milyar dolar yapar. ülkenin cari acigini bir arastirin lütfen.