kara kitap

kuvass
son dönemlerde izlediğim en güzel savaş filmi. yönetmenliğini paul verhoevenın yaptığı filmde carice van houten güzelliğiyle büyülemektedir. filmdeki beklenmedik gelişen olaylar etkileyicidir.

hollanda 1944… ikinci dünya savaşı’nın son yıllarında güzel şarkıcı rachel stein, tsjempkema ailesinin yanında, hollanda kırsalında saklanmaktadır. bir zamanlar popüler ve zengin bir şarkıcı olan rachel, şimdi avrupa’daki bir çok yahudi gibi ailesinden ayrı, her an gestapo tarafından yakalanma korkusuyla savaşın bitmesini beklemektedir. geçici güvenli-evi, alman savaş uçaklarının ateşi altındaki bir müttefik hava bombardımanı sırasında yıkılınca, rachel, kendisini güvenli bir yere ulaştırmaya söz veren rob isminde sempatik bir genç ile tanışır. sonraki sabah rachel’ı şehirdeki kontağı ile tanıştıran rob, ailesini bulup, kurtarılmış topraklardan sınır dışına çıkıp kaçmayı planlamaktadır.
hollanda’da gizlice yahudileri sınır dışına kaçmalarına yardım eden bir avukat olan mr. smaal ve karısının evine gelirler. mr. smaal, gönülsüzce de olsa, rachel’i düşman hattından geçirip, müttefik topraklarında ailesiyle buluşması için ayarlama yapacağını söyler. fakat tehlikeli bir nehir geçişi sırasında, tekneleri alman devriyelerince pusuya düşürülür. nazi’ler acımasızca teknedeki herkesi öldürürken rachel, nehre atlayıp kurtulmayı başarır.
sonraki sabah rachel, hollanda direniş örgütünün liderlerinden biri olan gerben kuipers tarafından kurtarılır. nazik ve cömert bir adam olan kuipers, rachel’e bir iş ve güvenli bir ev önerir. fakat ailesinin canice katliamını unutamayan rachel, direnişe katılıp almanlar’a karşı savaşmaya karar verir.
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol