hacı isimli kebapcilar

nick ola tesla
hacı ismini ticari nedenlerle kullanmadıklarını düşündüğüm kebapçılardır. hacı kelimesinin genel olarak ticarete alet edilip edilmediğini anlamak için kelimenin halk arasındaki kullanımına odaklanmak gerekir kanımca.

bilindiği gibi genel olarak muhafazakar bir halka sahibiz. gözlemlerime göre bu muhafazakarlık yaşla doğru orantılı olarak arttığı gibi, hacca gidip geldikten sonra da ivme kazanmakta. toplumumuzda hacı sıfatı hac görevini yerine getirmiş birine doğrudan takılan bir önad zaten, yani hacı emmimizin bunu seçme gibi bir tercih hakkı yok. mustafa emmi, hacdan gelir olur hacı musto. yani mustafa emmi bana bundan böyle hacı musto diyeceksiniz gibi bir söylemle ortaya çıkmaz, aksine toplum bu sıfatı mustafa emmi ye kanıksatır. birbirine hacı, hacım diye hitap eden hactan gelmiş karı-koca çiftler de sıklıkla karşımıza çıkar toplumumuzda.

velhasıl-ı kelam, kebapçıların toplumumuz tarafından hacı sıfatı nenediyle kayrılması gibi bir durum söz konusu değildir. belirttiğim gibi hacı bizden bir sıfattır zaten. yani kebapçı hacı musto günlük hayatını, hoşlandığı bir sıfatı tabelaya taşımaktan başka birşey yapmamaktadır.

bu tip tepkilerinin bizi laikliği, toplumu dinden soyutlamak gibi yanlış bir algılaya götürecek bir yaklaşım olacağını düşünsem de fazla açılmak istemiyorum.

tek kebapçı olsun da, isterse çamurdan olsun diye sözlerime son veriyorum. kendinize iyi bakın hacım.

bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol