grup yorum

14 nisan ’ da bakırköy halk pazarında konseri var .
bu sefer gidemezsem oturur saatlerce ağlarım, baya bir kalabalık olacak deniliyor ama hadi bakalım.
sağır ve dilsiz bir vatandaşımızın örgüt propagandası yapmaktan yargılandığı ülkemde dağlara gel dağlara diye şarkı mı söylenir.
eşssiz bir eserleride gel ki şafaklar tutuşsundur.bunlarda sözleri:

gel ki şafaklar tutuşsun

karanlıklar içinden şafakla gel günle gel
kan ve barut içinden dirençle gel kinle gel
gel gülüm gel

yağmur sele dönende derelerden taş da gel
biz kavgaya girende sevdalara düş de gel
gel gülüm gel

doluşunca alanlar şehirde gel kırda gel
haykırınca zindanlar zincirleri kır da gel
gel gülüm gel

gel ki geceler çatlasın, gel ki şafaklar tutuşsun
bizim olsun alınterimiz hey
bizim olsun emeğimiz hey...
bazı şairler vardır nazım hikmet gibi unuttuğun seni sana hatırlatan, hakkını savunma, hakkını isteme hatta mücadele etme isteğini körükleyen cinsten şiirlerle insanların bilinçlerini uyandırabilirler. grup yorumda böyle bir gruptur. insanın içerisinde bastırılmış olan yanlış sisteme karşı başkaldırma isteğini ortaya çıkartır. dinlerken kendinizi güçlü, hüzünlü, bilinçli ve mücadeleci hissedebilirsiniz.
ideolojileri bir tarafa, özellikle bize olum yok parçaları pek güzeldir. melodisi falan, var bir tılsım bu $arkıda. ilk kez mecidiyeköy’de bir kargo $irketinden çıkarılan i$çilerin yaptığı bir küçük eylemde etkilenmi$tim... birkaç ki$ien ol$an grup öyle candan söylüyordu ki, onlara inanmamak mümkün değildi adeta!

tarzları hep aynı olan hep aynı şarkıyı dinliyormuş hissi veren ancak grup üyeleri sürekli değişse de hala benliğini koruduğuna inandığım takdir ettiğim gruptur.
"sıyrılıp gelen" ile başladı bu serüven... hep bir ağızdan "haziran ölmek zor" dedik... nazım usta’yı andık.... "türkülerle" tutsak olduk... "düşenlere" idi ağıtlarımız... sonra "gel ki şafaklar tutuşsun" ve "yürek çağrısı"dedik... çağrı yaptık yoldaşlara... "cesaret" dedik hep bir ağızdan... esaretliğe inat... "hiç durmadan" "ileri" "geliyoruz" diye haykırdı yüreklerimiz.. "marşlarımızla" yıkıldı meydanlar... "boran fırtınası" ile "kucaklaşma" ya "feda"ettik kendimizi..."eylül"de "biz varız" dedik... hep olacağız... "yürüyüş" başladı adım adım... "yıldızlar kuşandık" ve en son cemo dedik... yeri göğü salladık...

cemo söylenir konser biter....
0 /