fikir sahibi damaklar

clear conscience
manifestosu:
fikir sahibi damaklar, öncelikle “şehirli” bir gruptur.

günümüzün pratiği içinde “tüketici" sayılmaktalar. ancak sorgulama kabiliyetlerini birer “co-producer”a dönüşmek için kullanıyorlar. biliyorlar ki bugün markette satılan lezzetsiz domates ancak ve ancak “satın aldıkları sürece” reyondaki yerini muhafaza edebilir. eğer “mevsiminde” almaya karar verirlerse, üretici de mevsiminde üretecektir.

fikir sahibi damaklar, “tüketici”nin bir “co-producer”a dönüşmesi halinde, monsanto gibi firmaların bile yok olacağına inanır.

fikir sahibi damaklar, şehirli bireyin, gece saat 10′a kadar açık kalan hipermarketlerin insanı tembelliğe iten konforu karşısında, satılan yoğurdun “gerçekten” yoğurt, ekmeğin “gerçekten” ekmek olup olmadığını düşünmeyi bıraktığını ve nihayetinde, gıda yerine gıdaymış gibi yapan, büyük üreticilerin karını arttırma odaklı ar-ge çalışmalarının karşılığı, pek çok “endüstriyel” ürünü tüketir olduğunu görüyor.

bu nedenle fikir sahibi damaklar, öncelikle, bu “gerçek gıdadan ayrı düşme hali”ne çözümler üreten aktiviteleri benimsedi. çünkü herkesin içi boşaltılmış bir berekete ikna çok tükettiği günümüzde, aslen, hem şehirli kalıp hem de gerçek gıdalarla hayat kalitemizi yükseltmek mümkündür. fikir sahibi damaklar bilir, şehirli insan tercihini gerçek gıdadan yana yaptığında üretim de iyi, temiz ve adil olacak ve torunlarımıza miras bırakacağımız dünya ancak ve ancak böyle mümkün olacak.

fikir sahibi damaklar isimlerini bu hayalden aldılar.

kampanyalarından bazıları:istanbul lüfere hasret kalmasın,etiket hafiyesi,yemiyorsak sebebi var,gdolar yasaklansın,gerçek ekmek.

http://www.fsd-kampanyalar.blogspot.com/
http://fikirsahibidamaklar.org/
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol