favipiravir

içeriğini paylaşmak isterdim ama olmadı. linkinen idare etceksiniz..

https://eksisozluk.com/entry/113936549

edit:

yukarıdaki linkte "delirium hastalığı" dediği şey bir hastalık değil. bir durum.. hasta ve yaşlı insanların bazen bir anda kopup "neredeyim ben, siz kimsiniz?" moduna girmesi var ya o durum işte..

yaşlı insanlarda bunun sebebi çoğu kez yetersiz su tüketimi . az su alınınca veya hiç su alınmayınca (dehidrasyon) böbrekler aşırı zorlanmaya başlıyor, bütün kan değerleri bozuluyor. delirium bu aşamada ortaya çıkıyor. delirium başladıktan sonra hastayı zaptetmek de zorlaşıyor.. doğru ve erken müdahale edilmezse çoğu kez kartopu gibi giderek büyüyor..

https://caregiver.com/articles/hydration-and-delirium/

linkte anlatılan yaşlı kişi 16 tane hapı yutunca böbrekler sistemi temizlemek için aşırı çalışıyor. muhtemelen çılgınca işiyor/idrar üretiyor.. bu da su kaybı demek. kaybedilen su tazelenmeyince de dehidrasyon başlıyor ve delirium..

şu gibi
(bkz:#1164359)

ama govik .. hep govik.. malpraktis de değil. çünkü malpraktis demek istemeden, yanlışlıkla, beceriksizlik yüzünden yapılan şeyler demek. Böyle sistematik malpraktis mi olurmuş?
çin menşeli ilaç.

iddia edilen korona hastalığının tedavisinde kullanılıyormuş. günde 16 tane alıyormuşsun bu haptan. sizi bilmem ama ben hayatımda duymadım günde 16 tane alınan bir ilaç..

pazarlama mottosu da "iyileşme sürecini 11 günden 4 güne" düşürmesiymiş.çin'den gelen bir ilacı günde 16 tane yutmazsan alt tarafı 7 gün daha hasta kalıyorsun bu iddia edilen korona işinde.. değer mi gerçekten lan?

ilacı kullananların naifliğine hayranım mı diyeyim, manyak mı bu insanlar diyeyim bilemedim.

benden uzak olsun.