diet cola

diet kola suda nasıl yüzebiliyor?

tabii evinizdeki teneke kutu kolaları suya atıp, yüzme bilip bilmediklerini test etmek gibi bir merakınız yoksa bilemezsiniz. suya atılan bir teneke kutu diyet kola batmaz ama aynı hacim ve ebattaki normal kola batar. bunun doğruluğunu abd’deki kola üreticilerinin yetkilileri de onaylamışlardır. peki diyet kola yüzmeyi nasıl öğrendi?
her iki kolayı da suya koyduğunuzda (attığınızda değil) diyet kola yüzeye doğru çıkar ama, klasik kola da taş gibi dibe oturmaz. yüzeye çıkayım mı, çıkmayayım mı dercesine salınır durur.
üreticilerin bu durumu, diyet kolalarda kullanılan suni tatlandırıcıların yoğunluklarının şekere göre daha az olması ve bu nedenle de bir kutuda daha az miktarda kullanılmaları şeklinde izah ediyorlar. gerçekten ’aspartame’ denilen tatlandırıcı, şekerden 200 kez daha tatlıdır. yani bir kolayı tatlandırmak için 10 çay kaşığı şeker koymanız gerekiyorsa, aynı tatlılığı bir çay kaşığının yirmide biri kadar suni tatlandırıcı katarak verebilirsiniz. aslında diyet kola ve kutunun yapıldığı alüminyumun yoğunlukları ayrı ayrı sudan fazladır ama kutunun içindeki hava ve gaz kabarcıkları, onun ortalama yoğunluğunu, suyun yoğunluğunun biraz altına indirir. arşimet’e göre ortalama yoğunluğu sudan az olan her şey yüzebilir.
bu arada biradan da bahsetmeden geçemeyeceğiz. evinizdeki aynı hacimdeki teneke kutu biraları suya koyun, hepsinin farklı derinliklerde kaldıklarını göreceksiniz. bunun nedeni suyun kaldırma gücünden ziyade tüketici yasalarıdır. kutunun kenarında yazan hacim miktarı yasal olarak en az olanıdır. doldurma sistemindeki hassasiyet pek iyi değilse, daha çok dolanlar daha ağır olabilirler.
kutu biralar eğer üzerlerinde yazan yasal minimum miktar kadar doldurulurlarsa, içlerindeki hava ve karbondioksit sayesinde yüzebilirler. ancak üreticiler, yasadan çekinmeleri nedeni ile, biraları minimumdan değil de, biraz fazla doldurmayı tercih ettiklerinden kutuların çoğunluğu suda dibe gider.

+bana bi whopper menü büyük seçim,yanında 2 mayonez 1 ketçap,bi de acı sos
-içecek ne alırdınız?
+tabiki diet cola!!!!
içine kanserojen tatlandırıcıları basıp sağlığına dikkat edenlerin tercihi gibi pazarlanan boyalı su.
bir de bunu içen erkekler vardır ki, "aslında formumla hiç bir alakası yok, ben tadını çok seviyorum" triplerinde gezerler. e be oğlum, o tadı nasıl seversin ki ya?!
sodyum 40 mg olduğu için aslında kilo yapar. sodyum tuzdur, tuz vücutta ödeme sepeb olur; vücudun su biriktirmesini sağlar ve şişirir, dolayısıyla ışığını yansıt zayıf kal bilmem ne yalan, kanmayın böyle şeylere. üstelik normal koladan daha zararlı bir zehirdir.
bol kalorili yiyeceklerin yanına söylendiği durumda

"formumu korumak için içiyorum"dur meali.

verilmesi gereken cevap;

"merak etme yeteri kadar korumuşsun formunu bir yere kaçamaz o kilolar." dır.