cube

broken
bilim-kurgu türünün en ilginç örneklerinden birisi olan cube (küp), tematik yapısı itibarı ile dikkat çekici bir özellik taşıyor. küp serisinin birincisi vincenzo natalie, ikinci film andrzej sekula ve serinin son filmi cube zero da ernie barbarash tarafından çekildi. ilk filmde birbirini tanımayan bir grup insan kendilerini içine nasıl girdiklerini bilmedikleri çok katmanlı ve karmaşık bir küpte bulurlar. küpün içinde uyanan insanlar ne zaman nasıl burada olduklarını bilemez haldedirler. hepsi birbirinin aynısı küp şeklindeki pek çok odada sıkışmışlardır ve çıkışı bulmak için mücadele verirler. zaman ilerledikçe denekler çeşitli öldürücü tuzaklarla karşılaşırlar. küpün mantığını birlikte düşünerek anlamaya çalışırlar. karşılaştıkları durumları değerlendirip ona göre hareket ederler.

küp i’de soğuk ve insanı boşlukta bırakan bir anlatım göze çarpıyor. olayın nerede geçtiği, küpün gerçekte ne olduğu gizemli bir şekilde saklanıyor. küp ii’de bulmacanın parçaları biraz daha belirginleşiyor. oyuncular birbirini tamamlayan özelliklere sahip. uzun uğraşlar sonucunda küp ii’de kadın kahraman küp’ün içinden çıkmayı başarıyor. ne var ki, çıkmasıyla pentagon tarafından öldürülmesi bir oluyor. anlaşılıyor ki, ölü ya da diri kimsenin çıkması istenmiyor.

ernie barbarash’ın yönetmenliğini yaptığı küp 0, tüm esrarı aralıyor ve izleyiciye esrarı açıklıyor. küpün içindeki insanların uzman teknisyenler tarafından sürekli izlendiği, her hareketlerinin kaydedildiği ortaya çıkıyor. sürekli ilerledikleri odacıklarda birbirinden dehşet tuzaklarla karşılaşıyor ve esas karaktere gelinceye kadar bir seri katil mantığı ile filmdeki diğer oyuncular tek tek dehşetli bir şekilde öldürülüyorlar. kimisinin üzerine insanı içten içe ve ani bir şekilde yiyen virüs bulaşıyor ve sonra çatlayarak ölüyor. kimisi odaya girdiği an yoğun bir ateşle kızartılıyor. küp 0’da her şeyin tek bir merkezden planlandığını ve insanların kendi rızaları ile küpe girdikleri anlatılıyor. bir müddet sonra gerçeğin öyle olmadığını anlıyorsunuz ve insanların beyin yıkama metotlarıyla bir metne imza atmak zorunda kaldıklarını öğreniyorsunuz. denek imza attığını hatırlayamayınca yetkililer, gerçekliğinden kimsenin emin olamayacağı bir hikâye uydurup deneği ikna ediyorlar.

sonuçta küp projesinin askeri bir araştırma kompleksi olduğu ortaya çıkıyor. küp 0’da, denekleri izleyen teknisyenlerden birisi bu araştırmanın insanlık dışı olduğunu anlayıp içerdekilere yardım ediyor. başroldeki kadın karakter imza atmadan zorla içeriye konuluyor ve suçunun aktif siyasi muhalefet yapmak olduğu gün yüzüne çıkıyor! sonuçta küp ii’deki gibi kadın kahraman küpten çıkmayı başarıyor. fakat ona yardım eden uzman teknisyen yakalanıp, beyin fonksiyonları eksiltilip tekrar küpe atılıyor. meğer küp bir deney aracıymış ve askeri birimler tarafından araştırmalar yürütüyormuş. ilginç olan şu; film salt bir gerilim filmi değil. olası bir gerçeklik işleniyor. filmde geçen olayların olması muhtemel ve o yöne doğru gidiliyor. etik sadece bir söylem olarak kalıyor (discourse). bugün dünyada etik sadece hakim güçlerin söylemlerini benimsetmek için kullandıkları bir manipülasyon aracı haline gelmiştir. gücü elinde bulunduranın her şeyi yapmasını beklemek normal bir durum olarak algılanmaktadır.
alıntı: www.40ikindi.com
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol