çetin tekindor

duydugum en karizmatik sesin sahip insandir, seslendirme sanatinin ustalarindandir, tiyatro icin dunyaya geldigi yonunde rivayetler vardir. su siralar babam ve oglum filmiyle harikalar yaratmaktadir.
efsaneleşmesini, daha çok kişi tarafından tanınmasını, emeğinin hakkını almasını umduğum en başarılılardan bir tiyatro-sinema oyuncusu, dublaj sanatçısıdır.bay karizma. son filmi ’babam ve oğlum’ sonrası önünde eğilinesi üstad,usta,aktör...
(bkz:kral)
yaptıgı her ısın hakkını tastamam veren karizmatik oyuncudur.ozellikle babam ve oglum filminde canlandırdıgı butun sahneler ders niyetine tekrar tekrar izlenmelidir.
1970 yılında ankara devlet konservatuarı’ndan mezun oldu. tiyatro sahnelerine iv. murat oyunu ile giriş yaptı. hacettepe üniversitesi devlet konservatuarı’nda "sahne ve diksiyon" dersleri veren tekindor, daha sonra aynı görevini 1998 yılına dek bilkent üniversitesi tiyatro bölümü’nde sürdürdü. onun daha büyük kitlelerce tanınması ise yücel çakmaklı`nın yönettiği 1983 yapımı küçük ağa dizisi ile oldu. beyazperde ile ilk tanışması ise başar sabuncu’nun yönettiği ve müjde ar ile başrollerini paylaştığı kaçamak (1987) filmi ile oldu. bir taraftan tiyatro oyunlarında rol alıp, trt’de yayınlanan yabancı film ve dizi filmleri için seslendirme yaparken, diğer taraftan dönemeç (1988), önce canan (1988) gibi tv dizilerinde ve son türbedar (1996), kerem (1999) gibi tv filmlerinde rol aldı. ardından oldukça büyük izlenme oranlarına ulaşma başarısı yakalayan yılan hikayesi (1999) dizisinde sinan adında kral lakaplı önemli bir rol üstlendi. bunu tutku çemberi (2000), üzgünüm leyla (2002) ve çaylak (2003) dizileri takip etti. aynı yıl, kariyerinin ikinci sinema filmi karşılaşma ’da oynadığı rol ile 2003 ankara film festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. yine 2003 yılında rol aldığı bir istanbul masalı dizisi, televizyon ekranlarında oldukça önemli başarılar elde etti. 2004 yılında, ahmet ümit’in aynı adlı polisiye romanından uyarlanan şeytan ayrıntıda gizlidir adlı tv dizisinde rol aldı. aynı yıl iki sinema filminde birden rol aldı. bunlardan ilki 5 farklı türk yönetmeninin 5 farklı hikayeye imza attığı anlat istanbul, diğeri ise türkiye’de çok büyük bir gişe başarısı elde eden, çağan irmak’ın yönettiği babam ve oğlum ’du. izmirli köy ağası hüseyin efendi’yi canlandırdığı bu film, tekindor’a 27. siyad türk sineması ödülleri’nde ve 13. çasod ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödülleri kazandırdı. çetin tekindor, sinema ve dizi oyunculuğuna halen devam etmektedir.
"dureydim burda böyle, açeydim gollerimi, gitme deyeydim." bu sahnede kitlenmeyen, holdur foşurt ağlamayan adam, adam değildir.
"yılan hikayesi" ve "bir istanbul masalı" gibi dizilerle tanınan, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı.


çetin tekindor, 1 ocak 1945’te sivas’ta doğdu. 1970 yılında ankara devlet konservatuarı’ndan mezun olduktan sonra "iv. murat" adlı oyun ile tiyatroya başladı. tiyatro kariyeri dışında tanınması daha çok seslendirme çalışmalarıyla oldu. pek çok filmde robert redford’u seslendirdi. hacettepe üniversitesi devlet konservatuarı ve bilkent üniversitesi tiyatro bölümü’nde "sahne ve diksiyon" dersleri verdi.
televizyonda tanınması 1983’te yücel çakmaklı’nın yönetmenliğini yaptığı "küçük ağa" dizisi ile oldu. ardından 1987’de başar sabuncu ve müjde ar ile başrollerini paylaştığı "kaçamak" adlı film ile sinema dünyasına girdi. 1988’de "dönemeç" ve "önce canan" gibi dizilerde rol aldı.

çetin tekindor’un televizyon dünyasında tanınması 1999 yılında başrollerini mehmet ali alabora ve meltem cumbul’un paylaştığı "yılan hikayesi" adlı dizi ile oldu. dizide sinan adında kral lakaplı önemli bir üstlendi. ardından 2000’de "tutku çemberi", 2002’de "üzgünüm leyla" ve 2003’de "çaylak" adlı dizilerde rol aldı. 2003 yılında "karşılaşma" adlı film ile tekrar sinemaya dönen çetin tekindor, bu film ile ankara film festivali’nde "en iyi erkek oyuncu ödülü"nü ve aldı. yine aynı yıl televizyon dünyasında önemli bir yer edinen "bir istanbul masalı" adlı dizide ömer arhan rolüyle karşımıza çıktı. bu dizide ahu türkpençe, mehmet aslantuğ, ozan güven ve altan erkekli gibi oyuncularla birlikte yer aldı.

2004 yılında ahmet ümit’in aynı adlı polisiye romanının bir uyarlaması olan "şeytan ayrıntıda gizlidir" adlı televizyon dizisinde yer aldı. yine 2004 yılında "anlat istanbul"da ve 2005’te çağan irmak’ın yönetmenliğini yaptığı "babam ve oğlum" adlı filmlerde rol aldı. bu filmde canlandırdığı izmirli köy ağası hüseyin efendi rolü ile 13. çasod ödülleri’nde ve 27. siyad türk sineması ödülleri’nde "en iyi erkek oyuncu ödülü" aldı.

2005’te "ödünç hayat" ve 2006’da ise çağan irmak’ın yönettiği "kabuslar evi-hayal-i cihan" adlı dizilerde, ardından da yine aynı yıl "ilk aşk" adlı sinema filminde rol aldı.
0 /