basketbol

orqn
bu oyunda başarılı olmak isteyen takım sahipleri şimdi vereceğim formülü izleyerek amaçlarına ulaşabilirler.

-1-
öncelikle kuracağınız takım mutlaka ama mutlaka bir şehir takımı olmalıdır. öteki türlüsü çok zor. arkanızda taraftar desteği olmadan hiç bir yere gelemezsiniz.

(bkz: new orleans hornets)

-2-

takımınızı kuracağınız şehir, medya gücü açısından çok çok önemli. medyayı arkanıza almanız, çok sıradan bir günde bile gazetelerde, televizyonda mutlaka sizinle alakalı bir haber çıkmasını sağlamanız lazım.

-3-

stuffa yatırım yapın.

antrenörler, scouting ekibi, asistan koçlar çok önemli. kadroyu doldurmak için önünüze gelen adamla anlaşmayın. bu konularda işinin uzmanı insanları takımınıza sokun.

-4-

kafası çalışan, duruşuyla takımına güven- karşı takıma korku veren bir koçla anlaşın. bu konuda kesenin ağzını açmaktan kaçınmayın. ne kadar iyi bir takım kurarsanız kurun o takımı yönetecek adamı doğru seçemezseniz başarılı olamazsınız.

(bkz: miami heat)

-5-

basketbolda en kilit nokta; iç-dış dengesi dediğimiz durum. yani senin takımının pota altına yakın yerlerden bulduğu sayılarla, uzak yerlerden buldukları arasındaki oran çok büyümemeli. bunun için takımımıza iki adet( biri pota altı diğeri 3,2 yada 1 numara olmak üzere ) süperstar oyuncu kazandır.

yalnız burada bir kilit nokta var. bu iki süperstar arasındaki uyum çok çok önemli. mutlaka bir tanesini seç ve takımı ona emanet et. diğeri her zaman bu takımın 2. süperstarı olduğunu bilsin. ego çatışmasından dolayı takımının zarar görmesine izin verme.

-6-

gelelim yan rollere.

minimum 3 adet düzenli katkı yapan oyuncun olması lazım. bunların ilk beş başlaması ya da kenardan gelmesi önemli değil ama yapacakları sınırlı da olsa, her maç ne yapacağından emin olduğun 3 oyuncu uzun vadede işini çok kolaylaştırır.

1 adet patlayıcı bir adam koy takıma. bir akşam çıkıp 30 sayı atarken diğer akşam 2 sayı atsın. buna takılma. böyle adamlara rakip takımlar hiç bir zaman özel önlem almayacakları için, iyi günlerinde olduklarında çok rahat maç kazandırırlar.

rotasyondaki diğer adamları egoları çok düşük, rolünü bilen ve bunu kabullenmiş insanlardan oluştur. bu adamların sorun çıkartıp takımı karıştırmasına izin verme.

-7-

bu takımı kurmak zaman alacaktır. 3-4 sene beklemen lazım. sabırlı ol.

ama takımı kurduktan hemen sonra da başarı gelmeyebilir. biraz süre tanı. aceleci kararlardan kaçın ve her zaman takımının arkasında ol.

* bu söylediklerimin hepsini yaparsanız mutlaka başarılı olursunuz. bu söylediklerimin çoğunu yaparsanız belki başarılı olursunuz, belki olamazsınız.

söylediklerimin çoğunu yapamazsanız başarılı olmanız mümkün değil. üzülmeyin. herkes başarılı olacak diye bir kaide yok. takımınızı bir ticarethane gibi kullanıp kar etmeye bakın.
bu başlıktaki tüm girileri gör

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol