confessions

zerkalo

Yazar

  1. toplam entry 242
  2. takipçi 0
  3. puan 655

cin atasözleri

örneğin çok eski bir çin atasözü der ki:
çitonk çtank çtink çtonk vtank ptink ytonkong vankyüü çtonk çtonk çtonk.

yani;
miyavlayan şey kedi ise ısırmaz, köpek miyavlıyorsa onu bilemem, çömel istersen.

tarihteki muhteşem ayarlar

büyük iskender sinop’u aldığında şehirde tur atarken yolun kenarında bir fıçı içinde yaşamını sürdürmeye çalışan, saçı sakalı bir birine karışmış pasaklı mı pasaklı birine rastlamış ve "dile bakalım benden ne dilersen" şeklinde bir cümle kuruvermiş, cümleyi kurmasıyla tarihteki muhteşem ayarlardan biri de gelivermiş.diyojen iskender’e gölge etme başka ihsan istemem buyurmuş.zira iskender, ihsan buyurmaya çalışırken diyojen’in fıçı içinde iki büklüm vaziyette yazı yazmaya çalıştığı kağıt parçasına düşen güneş ışığına engel oluyormuş.

tarihteki muhteşem ayarlar

mehmet akif ersoy’u toplum içinde küçük düşürmek isteyen biri kendisine şöyle bir soru yöneltmiş;
- afedersiniz beyefendi siz veterinerdiniz değil mi?
mehmet akif ise gayet soğukkanlı bir şekilde vermiş ayarı;
- evet öyleyim, biryeriniz mi ağrıyordu?

tarihteki muhteşem ayarlar

galile’ nin kulakları normalden biraz daha büyükmüş.
kendisinden hoşlanmayan biri:"efendim, kulaklarınız, bir insan için biraz büyük değil mi?" buyurmuş.
galile hemen düz ovada vermiş ayarı;
- kesinlikle, benim kulaklar bir insan için biraz büyük, ama unutma ki seninkiler de bir eşeğe göre biraz fazla küçük.

jonathan livingston

martı aleminin görüp göreceği en yiğit, en mert martısıdır. iki tane kokuşmuş balık için sabahtan akşama kadar tekne tekne dolaşıp dilencilik yapmaz. gerekirse kendi sitilinin dışına çıkar, balık avlayabilecek şekilde uçmayı öğrenir.kendi kendini eğitir, kendi balığını kendisi avlar. felsefenin kralını yapar.bir fırın simidim olsa hepsini atarım.

schumi

benekli insan yavrusu mudur, bir tür keklik midir, yoksa sözlüğün kınalı yapıncağı mıdır bilemedim. kendisi hakkında bildiğim bir konu varsa o da zıçtığı şeylerin başkalarınınkinden güzel koktuğunu sanmasıdır. genellikle girdiği her entryden sonra 3 gün mahallede seke seke yürür. fosforlu yeşil taytıyla durmadan yaladığı sümüğüyle bizden, içimizden biridir.

ikiru

1952’de çekilmiş, japon sinemasının imparatoru yönetmen akira kurosava imzalı, ölüme doğru çok kısa bir yolculuğu kaldığını anlayan bir adamın dramatik bir şekilde daha önce hiç yaşamamış olduğunun farkına vararak,tüm yaşamında hiç olamadığı kadar özgürleşmesini konu alan modernize edilen japon hayat tarzının eleştirildiği felsefeyle işlenmiş eser.

türklere özgü davranışlar

-ilandaki bir numarayı ararken ödemeli aramak.

-cep telefonuna ahize taktırmak.

-koyun, kurbağa, antilop, devekuşu köpek gibi küçükbaş hayvanların yanısıra inek, öküz, düve, deve, sığır, manda, bizon, bufalo vb büyükbaş hayvanları da binek otomobilde taşımak.

-nara atmak.

gheorghe hagi

maradona yı da seyretmiş biri olarak seyretmesi en zevkli olan oyuncu olduğunu söyleyebileceğim futbolcu.türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş en akıllı transferi.

şiir

kelime seçme sanatı.her yiğidin harcı olmayan sanat.


ne sabahı göreyim, ne sabah görüneyim!
gündüzler size kalsın, verin karanlıkları.
islak bir yorgan gibi, sımsıkı bürüneyim.
örtün, üstüme örtün, serin karanlıkları.

n.f.k.

önder sav

cehape’nin ikinci adamı.daha cep telefonuna sahip olamayan, cep telefonuna sahip olamadığının farkına varamayan, ama ülkenin yönetimine talip olan cehape’nin ikinci adamı. ama en az birincisi kadar balık hafızalı. birincisi de unutmasaydı rodos’a yüzecekti. bunlar ekip halinde rodos’a kadar yüzseler de bu millet biraz olsun kafa dinlese.

21 temmuz 2007 bilgi sözlük makina zirvesi

makinaya 2 hafta önce katılan uludağ sözlükten kaytan bıyıklı dilber hatununun bile nickini söylerken kızarıp bozardığı bir ortamda göte giren şemsiye türünden bilgiçlerin uluorta nicklerini söyleyip makinayı karartmamaları şeklindeki bir dilek tutasımın olduğu zirve.

evin kucugu olmak

bir yakıt türü olarak kömürü tercih eden bir aileden bahsedildiği ortamlarda kömür taşımak eyleminin baş aktörü olarak geçer.bir de bu arkadaşlar uzaktan kumanda icat edilip mertlik bozulmadan önce harika kanal değiştirirlerdi.

brezilya fındığı

100 gr lık sincaplar sayesinde 50 m boyundaki devasa brezilya fındık ağaçlarından oluşan bir orman vardır.devasa boylarıyla güneş ışınlarının diğer bitkilere ulaşmasını engelledikleri için bu orman sadece brezilya fındığı ağaçlarından oluşur.ayrıca ekşi sözlükte olmayan bilgi sözlükte olan fındıktır.