confessions
  1. toplam entry 34
  2. takipçi 0
  3. puan 28

çay

çay milattan önce 2737 yılında büyük çin imparatoru shen nung tarafından tesadüfen de olsa keşfedildishen nung bir gün bahçede ağzı açık bir kapta su kaynatırken çalılıklardan bir kaç yaprak kaynayan suyun içine düştü. nung yaprakları suyun içinden toplayamadan yapraklar suda kaynamaya, hoş bir koku etrafa yayılmaya ba...şladı. imparator merak edip suyun tadına bakınca çay keşfedilmiş oldu.
imparatorun kendi keşfi hakkındaki düşüncesi çayın susuzluğu bastırdığı, harareti giderdiği ve uykuya olan isteği azalttığı şeklindeydi. çay ismi de çincedeki "ça"dan geliyor. benzer şekilde çaya ruslar "chay" araplar "shaye" japonlar “cha” diyorlar.


kırmızı

güçlü, canlılığı uyaran, fiziksel cesaret veren, uyarıcı, görsel etki bırakabilen, gerginlik ve saldırganlık yaratabilen bir renktir. "savaş ya da kaç" içgüdüsünün aktif hale gelmesi ile ilişkilidir.

mavi

temel olarak teskin edici, konsantrasyon artırıcı, zihinsel dinlenmeye yardımcı, huzur verici olarak etki bırakırken, soğuk ve duygusuz etki de bırakabilmektedir.


şizoid kişilik bozukluğu

şizoid kişilik bozukluğu sosyal ilişkilere karşı ilgisizlik, soğukluk ve duygusuzluk olarak ifade edilebilir. bu hastalık ergenliğin başında duygusal ve sosyal olarak kişinin başkaları ile iletişim kuramaması ile kendini göstermeye başlar.

klinik psikoloji

insanların zeka, kişilik, ruh hastalıkları gibi çeşitli konulardaki problemlerinin teşhis edilmeleri ile ilgili olarak geliştirilen çeşitli teknikler üzerinde çalışılan uygulamalı psikoloji dalıdır. zihinsel, davranışsal ve duygusal bozukluklarının nedenlerini, korunma yöntemlerini ve tedavilerini inceler.


narsızm

narsizm, kişinin sahip olduğu değer ve gücünün abartılmış bir yansımasını dile getiren bir karakter özelliğidir. bu özelliği taşıyan insanlar, kendilerinin en ünlü, yetenekli ve başarılı olduklarını düşündükleri birer hayal dünyası içinde yaşarlar.


0 /