confessions

noranynn

Yazar

  1. toplam entry 350
  2. takipçi 0
  3. puan 764

laparoskopik cerrahi

Laparoskopik cerrahi, karın veya göğüs bölgesini ilgilendiren ameliyatlarda, alışılagelmiş geniş kesiler yapmadan, birkaç ayrı noktadan vücuda yerleştirilen ince tüplerin (trokar) içinden sokulan aletler ve bir kamera yardımı ile gerçekleştirilen ameliyatlardır.

Karın içini aydınlatarak, hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve aynı anda karında çeşitli bölgelerine açılan 5–15 mm'lik deliklerden içeri sokulan yardımcı aletler ile tedavi olanağı da verir. Halk arasında kapalı, kansız ya da bıçaksız ameliyat olarak da bilinir.

19 mayıs 2011 kütahya depremi

kütahya’nın simav ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem, istanbul, ankara, çanakkale, bursa, balıkesir, yalova, afyonkarahisar, eskişehir ve afyonkarahisar’da da hissedildi.

boğaziçi üniversitesi kandilli rasathanesi ve deprem araştırma enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 23.15’te, merkez üssü kütahya’nın simav ilçesi olan 5.9 büyüklüğündeki depremin hissedildiği il ve ilçelerde vatandaşlar, evlerini terk ederek sokağa çıktı.

bu arada, abd jeolojik araştırmalar kurumunun internet sitesindeki verilere göre, türkiye’nin batı kesiminde meydana gelen depremin merkez üssünün, kütahya’ya 77, bursa’ya 121 ve balıkesir’e 123 kilometre mesafede olduğu belirtildi.

depremin büyüklüğü 6 olarak verildi.

appassionato

müzikte bir parçanın coşkulu, tutkulu biçimde çalınması gerektiğini belirtir. beethoven’in op. 57 appassionata sonatı bu terimin en güzel ifadesidir. ilk kez bu sonata başlık olarak kullanılmış ve sonraları müzik dünyasına bir terim biçiminde yerleşmiştir.

mevlithan

"mevlid okuyan" demektir. bes­telenmiş mevlid metinlerini usulüne ve makamına uygun bir şekilde okuyan, bunun eğitimini görmüş kimseye denir.

müteahhirin

kelime olarak "sonra gelenler" demektir.
islam terminolojisinde peygamberimizden itibaren ilk üç asırdan (sahabe, tabiin ve etbâu’t-tabiun’dan) sonra gelen, yetişen din âlimlerine bu isim verilir.

aşınım

yerkabuğunu oluşturan kayaçların, başta akarsular olmak üzere, çeşitli dış etmenlerle yıpratılıp yerinden koparılması ya da eritilmeleri olayı, erozyon.
0 /