confessions

massattack

Yazar

  1. toplam entry 21
  2. takipçi 0
  3. puan 21

animal instinct

dünya üzerindeki hakimiyetini insanlık dışı tavırlar ile bir diktatörlük gezegeni havasında sunan amerika birleşik devletleri’nin aslında bu tutumu kendi sınırları içinde de aynen bu şekildedir. bunun en güzel örneklerinden biri de abd yasalarına göre bir anne eğer dul ya da boşanmış ise ve aylık belli bir miktar üstünde para kazanamıyorsa çocukları elinden alınmaktadır.

bu parçada da bu konu ele alınmıştır. 2 çocuğu elinden alınmak istenen bir annenin direnişi ve hisleri dile getirilmiştir.

çilek

kedisi çok eğlenceli, esprili, duygulu ve hoş bir ablamızdır. gülse birsel’e çok benzetilir. bir de müdürdür bu. sabah akşam telefonla fırça atar sağa sola.

edit: kedisi kadar kendisi de aynı özellikleri taşır.

ozon

ozon atmosferin yakınlarında bulunan serbest o atomları ile yeryüzünden kaynaklanan o2 moleküllerinin birleşmesi ile oluşur.

ozon delici maddeler ise tek o atomu ile tepkime verebilen kimyasallardan oluşan maddelerdir. bu yüzden ozon’dan tek atomu kopartıp serbest halde dolaşan o2 molekülleri oluştururlar. bu durumda o3’den daha güçlü olan o2 molekülleri tekrar bir bağ oluşturabilmek için o ararlar ancak o’lar kimyasallar tarafından tutulduğu için o3’e yönelirler böylelikle ozon miktarı azalmış olur.

ıstakoz

pişirilirken dayanılmaz sesler ve koku çıkartan deniz kabuklusu. ciyaklamaya benzer sesler çıkartan bu dünyanın en eski kabuklusunun canlı canlı pişirilmesi yakında zamanda bir ülkede yasaklanmıştı.

random

pek çok yazılım dilinde rastgele veri alışını sağlamak ya da belli bir değişkene endeksli sayı türetiminde kullanılmak üzere yaratılmış fonksiyondur.

fotoğraf makinesi

mantık olarak objelerin üstünden yansıyan ışıkları objektif denilen okülerlerden alarak içerideki film tabaka üstüne ters olarak yansıtıp güçlü bir ışık hüzmesi ile görüntüyü yakma prensibi ile çalışan mekanizmadır.

rebel

bir dhtml editörü. beta sürümü ile pek çok eksiği bulunmaktadır. ancak tag kullanımında sağladığı kolaylıklar ile yine de tercih edilebilir.

highlight code özelliği ile uzun uzadıya giden yazılımı gruplandırarak rahatlık sağlıyor.

database

bir ya da daha fazla formdan gelen, kullanıcı etkilişimli bilgilerin ya da verilerin tablolar içindeki satırlar ve kolonlar içinde saklandığı; bu değerlerin istenildiği zaman dökümünü almak için süzme ve tertip işlemlerinin yapıldığı havuzdur.

rtük

üst merciisi olmayan tek devlet kurumudur. kendi içinde bir saltanattır. istediğini istediği zaman yayınlama ve engelleme hakkına sahiptir.

ayrıca hükümete göre kanaat getirme gibi bir sorunu vardır ki bu aslında ülkenin en büyük ve yaygın problemlerinden biridir.

laptop

portatif kullanıma yönelik sabit donanımlı kişisel bilgisayar olarak tanımlanan laptop’lar bütün bilgisayar üreticisi firmalar tarafından en çok ar ge’si yapılan üründür. smart notebook teknolojisi ile donanımı değiştirilebilir laptop’lar üretilmeye başlanmış ve büyük ilgi görmüştür.
0 /