confessions

babayorgun

Yazar

  1. toplam entry 150
  2. takipçi 0
  3. puan 543

fenerbahçe

tuttuğum takım. takımım. şampiyonluklarıyla, kupalarıyla değil; can-ı gönülden sevdiğim.
zor günlerden geçiyor olabilir. küme de düşebiliriz. sorun değil. fakat mevcut durumda çok dikkatli olunması gereken bir yapıya sahip. ikinci yarı çok kritik maçlara çıkacağız. iyi futbol yerine sonuç odaklı oynanacak maçlar bizi bekliyor.

3 ocak 2019 alkol zammı

vatandaş tepki göstermediği sürece bu vergilerde artmaya devam edecektir. bir ara boykot yapılıyordu ama tabi iki üç gün sürdü, zamlara alışıldı.
şimdi geldiğimiz noktada bu fiyatlar gerçekten normal değil. zaten maliyeti 30 lira bile olmayan bir üründen, bu ürün a ürünü olur b ürünü olur farketmez, 4 katı vergi almak etik değildir.

bu durumda vatandaştan daha çok üreticiye iş düşmektedir. vatandaş almaya devam eder ama eskisi kadar alamaz. bu da üreticiye zarar olur. eskisi kadar satamayan üreticinin yapması gereken ürünü dağıtmamak, satışını yapmamaktır. bu şekilde vergiler boykot edilir.

1 ocak 2019 plastik poşetlerin paralı olması

ve büyük gün geldi çattı. artık poşete para vereceğiz.
sistem işleyecek mi, yoksa sistemin çarkına çomak sokacaklar mı? marketlerde şöyle kampanyalar görebiliriz. "50 liralık alışverişte poşet bedava" ya da "5 poşet alana 1 poşet hediye".
zaten normalde marketler, poşet parası dahil olan giderlerin bedelini ürüne ekliyor. şimdi devletin kasasına bir miktar girecek olan poşet paralarından en çok kim kazanacak. şimdi diyenler olacaktır "geleceğimiz kazanacak, sağlığımız kazanacak" ki bizde isteriz ama marketlerde çoğu ürünün ambalajı plastikten oluşuyorken bu uygulama boşa hayal satmaktır. geri dönüşüm gibi projeler daha çok desteklense ve topluma "bilinçli tüketici" olma konusunda eğitimler verilse çok daha iyi olurdu. ha derseniz, olsun azda olsa bir yararı var, orada hemfikirim.

2018'e bir not bırakmak

tarihlere pek takılmam fakat sayıların değişimi gerçekten büyüleyici. 31.12.2018'den 01.01.2019'a geçerken hissedilenler, bu uzun yolda ne yaptığımız, iyisiyle kötüsüyle koca bir yılı geride bırakmış olmanın hüzünü ve yeni yılda mutluluk temennileri insanı tatlı bir burukluğa sevk ediyor.

kışı güzel kılan detaylar

kar olmadan kış olur mu?
kış karsız olur mu?
sıcak çikolatayı kara gömmeden,
kışın anlamı olur mu?

pencereden baktım kar yağıyor
her taraf olmuş bembeyaz
evin içi sıcak hemde çok sıcak
battaniyenin altına girmeden kış olur mu?

aldım sucukları çıktım bahçeye
bir yandan yağan kar, bir yandan tüten duman
kardan adam gülümser karşıdan
sucuk ekmeksiz kış olur mu?
0 /