ya sev ya terk et

bu cumleyi duydugumda hep aklima bu vatanin tapusunun kimde oldugu aklima gelir.nedir ki bu..ya sev ya terket..

----*----
-seviyor musun?
-valla olanlar, yapilanlar beni biraz sogutmadi desem yalan olur.
-o zaman terket!
-terketmek yerine daha iyiye gitmesini saglamaya cali$sak hep beraber?
-yok sen terket.almanyadan gurbetcim gelecek.
----*----

kim kimi nerden kovuyor, hangi hakka istinaden vatanin tapusu elindeymi$cesine hareket ediyor anlamak mumkun degil.vatani sevmek vatanin gidi$atindan memnun olmayanlarin vatani terketmelerini istemekle olmaz.vatani sevmek vatanin gidi$atindan memnun olmayanlarla bir olup gidi$ati daha guzele cevirmekle olur.
ulkenin olumsuz yonlerini tarafsizca elestiren kisilere bazi vatandaslarimizin bence gereksiz bir milliyetcilik duygusuyla hareket ederek sarfettikleri cumle.kanaatimce firsat bulsalar olumsuz yonleri gorup,elestirerek duzeltilmesine katkida bulunma cabasi gosteren bir cok insandan once terk ederler bu topraklari.
zamanında hitler milliyetçiliğini öğrendikten sonra çokta kötü gelmiyen söz. çünkü onlarda böyle bir şans yoktu, direk terket yazardı yada yaparlardı.
mantıken bir insanın sevmediği bir yerde kalması çelişki değilmidir. sınır kapıları ardına kadar açıktır. tutan mı var?
(bkz:orhan gencebay) üstadın severek ayrılalım şarkısını hatırlatıyor.
-seviyorum ama terketmiyorum.
-seviyorsam terketmem.
-sevip sevmediğimi sen nerden biliyorsun ki bana emir veriyorsun.
-sen kimsin de sevgimi ölçüp biçiyorsun.
türünden cümleler kurmama vesile olan
kendini sadece kendine adayanların söylediği
emir cümlesi.
bir slogan olarak değil de sadece bir cümle olarak düşünüldüğünde aslında çok da doğru bir yaklaşım içeren cümle.
türk değilsen türkiye yi terk et denmiyor, sevmiyorsan türkiye yi terk et deniyor. yani bir ırk ayrımından bahsetmiyor.

bir şeyi sevmeyen ama onu terk de etmeyen kişi, çıkarının peşindedir ve bu çıkarı da terk etmediği kişi/yer/kavram ı sömürmekten geçmektedir.
(bkz:köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek)

ülkesini seven hiçkimse de ülkesinin sömürülmesine razı olamayacağı için ülkücülere mal olmuş bu cümlenin aslında herkesçe kabul edilip uygulanması türkiye yararına olacaktır. ülkücülerin bence düştüğü hata ise bu fikri uygulamak ya da uygulatmak yolunda faşizmi seçmiş olmalarıdır.
türkiyeli faşist tosuncuklarımızın içi boş klasik sloganlarından birisidir.bu tosuncukların anlayamadıkları her kişinin yaşadığı yeri ve halkını sevdiği ; ancak devletin halkı için değil belirli bir egemen sınıf lehine gösterdiği toleransı ve ülkenin ve gelenek göreneklerin kimilerinin gerici ve halkçı olmayan yönlerinin eleştirilmesini kabullenememsidir.tosuncuklar için devlet bir tüzel kişilik olmaktan çok bir tabudur, ki bu tosuncuklar osmanlının yaşaması içinde çok mücadele etmişlerdi.bu ülkenin ve halkın sevmediğimiz yönleri var ve onları değiştirmek ve yerine daha iyisini koymak için burdayız, mücadelemize devam ediyoruz denir ancak.gerçi bu şekilde yaşanıldığı sürece tosuncukların insanlığı yok etme ve farklılıkları yaşatmama anlayışıyla karşı karşıyasınızdır; ancak ’’bu yol engebeli dolambaçlı ve sarptır’’, dervimci öznede yılgınlık yoktur.
0 /