vladimir putin

rusya devlet baskani vladimir putin, 7 ekim 1952 tarihinde, sscb doneminde adi leningrad olan st. petersburg kenti’nde dogdu. leningrad devlet universitesi hukuk bolumu’nden 1975’te mezun olan putin, yuksek lisansini ekonomi alaninda yapti. mezuniyetinin ardindan, 1975’ten itibaren kgb’de calismaya baslayan putin, bir sure almanya’da gorev yapti, leningrad’a donmesinin ardindan da universite yonetiminde gorev aldi.


1990’da leningrad sehir konseyi’nde danismanlik yapan putin, 1991-1992 yillarinda da belediye baskan yardimcisi ve belediye konseyi dis iliskiler komitesinin baskani idi.


putin, 1996 yilina kadar st. petersburg yonetiminde cesitli kademelerdeki gorevlerinin ardindan, 1996’da kremlin sarayi mulkiyet idaresi baskan yardimciligi’na atandi ve bu gorevini, 1997 yilina kadar surdurdu. 1997 ve 1998’de devlet baskanligi idaresi baskani ile devlet baskanligi denetim idaresi baskani olarak yapti.


putin, 1998-1999 yillarinda, rusya ic istihbarat servisi fsb’nin baskanligini yaparken, ayni zamanda, yeni rusya’nin "politburosu" olarak da adlandirilan rusya guvenlik konseyi’nin sekreterligi gorevini yuruttu.


putin, 9-16 agustos 1999 tarihleri arasinda basbakan yardimcisi ve basbakan vekilligi, 16 agustos’tan itibaren de basbakan olarak gorev yapmaya basladi. devlet baskani boris yeltsin’in 31 aralik 1999’da istifa etmesinin ardindan, anayasa geregi, uc ay icerisinde devlet baskanligi secimi yapilincaya kadar bu gorevi vekaleten ustlendi. putin, rusya’da yapilan baskanlik secimlerinde %50’nin uzerinde oy toplayarak, birinci turda devlet baskani secildi.

rusya tarihinde hiç bir zaman olmadığı kadar insan hakları ihlallerine sebebiyet evren devlet başkanıdır.sovyetler zamanında dahi bu kadar ihlaller olmamakla beraber, liberaller ve kapitalist küreselleşmenin aktörleri bunlara ses çıkarmamaktadır.malum artık putin beyimizde bu aktörlerdendir.
israil başbakanı ile görüşmesinde,cinsel tacizle suçlanan katsav’ı kastederek, ’başkanınıza selamlarımızı iletin. kendisine imreniyoruz’diyen kişi.
rus internet sitesi yandex ve bbc’nin ortak düzenlediği bir sohbet organizasyonunda 7300 kişinin "cthulhu ne zaman rlyeh’deki uykusundan uyanacak?" sorusunu yönelttiği rusya devlet başkanı.
(ne cevap vermiş çok merak ediyorum.)
yakın zamanda sscb’nin 1937 yılında yaptığı "büyük temizlik"ten dolayı rusya’nın kendisini suçlu hissetmesi gerekmediğini dile getirmiş kişidir.

haberin tamamı:

’hiroşima dururken stalin ak kaşık sayılır’

ülkesinin sovyet dönemindeki süper güç statüsünü geri kazanmaya çalışan ve abd’nin doğu avrupa’ya konuşlandırmayı planladığı füze savunma sistemi nedeniyle batı’ya karşı tutumunu giderek sertleştiren rusya devlet başkanı vladimir putin, yine açtı ağzını yumdu gözünü. putin, sovyet döneminin ’demir yumruklu’ lideri josef stalin’in yürüttüğü siyasal temizlik kampanyası konusunda rusya’nın kendisini suçlu hissetmemesi gerektiğini savunarak, tarihlerinde daha korkunç sayfalara sahip ülkeler olduğunu söyledi. putin bu sayfalara örnek olarak hiroşima, vietnam ve nazi toplama kamplarını gösterdi.

eski sscb’de 1937 yılında gerçekleştirilen ve milyonlarca kişinin siyasal nedenlerle öldürüldüğü, hapsedildiği veya sürgüne gönderildiği "büyük temizlik"in bu yıl 70. yıldönümü olduğunu hatırlatan putin, "tarihimizde kötü sayfalar var ama başkalarının daha kötü sayfaları var" dedi. putin, öğretmenlere hitaben yaptığı ve televizyondan yayınlanan konuşmasında, "tarihimizdeki bu kötü dönemleri daima anımsamalıyız ancak hiç kimse rusya’nın bu nedenle kendisini suçlu hissetmesi gerektiğini söyleme hakkına sahip değil" diye konuştu. abd’nin 2. dünya savaşı sonunda japonya’ya atom bombası atmasının, stalin dönemindeki ihlallerden çok daha kötü olduğunu savunan putin, abd’nin vietnam’da yaptıklarına da değindi. putin, "biz, sivil nüfusa karşı nükleer silah kullanmadık. binlerce kilometrelik mesafeye kimyasallar püsloirtmedik veya laiçük bir ülkeye, tüm 2. dünya savaşı boyunca atılan bombaların 7 katını atmadık. bu ve başka, örneğin nazizm gibi, kara sayfalarımız yok" dedi. abd başkanı george w. bush, 1 hafta önce washington’da, sovyet döneminin kurbanlarına adanmış bir anıtın açılışını yapmış ve düzenlenen törende, geçmişteki komünist yönetimleri, bugünkü terör gruplarıyla bir tutmuştu.

kaynak: birgün gazetesi

rusya’nın atatürk’ü dersek abartmış olmayız. (her kim lenin ve stalin kadar katliam yapsa zaten büyük lider olurdu)

bir araba tamircisinin "abd’li politikacılar doğal kaynaklarımızı onlarla paylaşmamızın adaletsiz olduğuna dair görüşleri var" şeklindeki sözlerine "ülkemizle ilgili zevk veren ancak asla gerçekleşmeyecek erotik fantezileri var. ancak biz irak değiliz" diyebilecek cesarete sahip insandır.

onu bush ile kıyaslamak, clinton ile monica’yı kıyaslamak gibidir. odada yalnızken ikisininde yeri bellidir.
güçlü ve karizmatik bir liderdir. ancak yine de temeldeki zenginliğe rağmen sokaklarda cepteki 100 doların bir cinayet sebebi oluşu problemini çözemediği için problemin bir parçasıdır. sıcak denizlere inme konusundaki fantazileri hakkında hiçbir fikrim olmasa da gördüğüm anda zihnimde uyanan ilk canlı vampirdir.
yeni nesil bir diktatördür. hakkında karanlıkta kalmış bir çok soru vardır ki kazara zehirlenmiş! olan eski ajanlar bu soruların cevabıdır. lakin sıcak bir yuva bulmak umudu ile evlerine sığınmış olan fareleri dahi yemek zorunda kalan bir halkı kısmen de olsa müreffeh bir seviyeye getirdiğini, "dizlerinin üzerindeki bir ülkeyi ayağa kaldırdığı", ülkesini ne derece sevdiği de su götürmez bir gerçektir. lakin yine de bunlar diktatör olduğu gerçeğini değiştirmemiştir.
soguk sava$ sonrası halkına açıklık hakkı vermi$ olan sovyetler birliginindagılmasından sonra hızla dü$ü$e gectikten sonra ba$a gelen devlet adamıdır kendisi. ekonomik buhranla kıtlıktan ölen insanların oldugu, amerikanın kara basan gibi kafalarına çöktügü zamanlarda kurtarıcı olarak görülmü$ $ahsiyettir kendisi.
ülkenin ekonomisi yükseli$e gecer, soguk sava$ bitimi periyodunda karaborsadan zengin olan insanları soyup sogana çevirmi$tir, cücük etmi$tir. iyi de etmi$tir o a ayrıdır.

ancak soguk ülkenin buz gibi olan devlet adamı putin de seleflerinden farklı degildir sagolsun.

bu rusların da cektigi nedir karde$im.
son olarak avrupanın kosovanın bağımsızlıgını desteklemesine kızarak yıllardır kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti’nin bağımsızlıgını kabul etmeyen ve tanımayan avrupanın kosovanın bağımsızlıgını desteklemesine ve bu kadar alakadar olmasına şaşıyorum...gidin ilk önce kuzey kıbrısı tanıyın dedi..
0 /