vikings

henuz izlemedigim ama okuduklarima gore pek iyi bir ba$langic yapmi$ yeni dizi. birinci bolumu yayinlandi, izleyenler memnun. izleyince daha fazla detay veririm elbet.
diziyi izledim, gerci tamamen izlemedim henuz 15 dakikalik bir bolumu daha var ama $u ana kadar izlediklerimden cok etkilendim denemez. ancak yoklukta gideri var sanki.

e neden dizinin tamamini izlemeden hakkinda yorum yaptim o zaman?

e arkada$, gun dev$ireli 16 dakika olmu$ ama sozlukte acilan ba$lik yok. yazmak lazimdi $eyler, yazdim gitti. son 15 dakikada bana hayatin anlamini falan verirse o zaman yeni entry yazarim, nedir ki.
ilk sezondan tatmin eden dizi. spartacus’un bitişiyle elimizde bir tek game of thrones’un kaldığı dönemde ilaç gibi gelmiştir.

2. sezonun çekileceği kesinleşince evde bir bayram havası oldu, sevinçten durduk yere kendimizi ailecek tombala oynarken bulduk.
4. sezon 10. bölümde duygusal anlar yaşattıran dizi.
rollo zaten küçüklüğünden beri abisine karşı ezilen bir karakterdi, zaten lagerta'ya da platonik aşık olduğu da malum. yani rollo'nun abisini satıp frenk prensi olması kendisini abisine ispat etmesi açısından büyük bir gol oldu. biliyoruz ki zaten bir kaç defa hristiyan da olma deneyimleri olmuştu ki tarihte de buna benzer bir kuzeyli prens var. rollo'nun şehre girişinde açıkçası gözlerim doldu. bu arada pasif fransız kralını son 2 bölümde aktif sikici yapıp fransızları onurlandırdılar. ragnar'ın yenilgiden sonra 6 yıl inzivaya çekilmesini normal buluyorum. günümüzde bile insanların inziva süreçleri oluyorken ruhsal dinginliğe erme açısından güzel işlenmiş. benim anlamadığım vahşi bir kabileyi, yenilip ortalarda 6 yıl gözükmeyen bir kralın karısı nasıl yönetmiş. normalde hemen çeşit çeşit psikopat delikanlılar çıkar kral benim diye isyan ederdi. burayı güzel işleyememişler. bjorn ironside ise wikipedia'ya göre sıradaki kral olacak ve büyük topraklar alacak diyorlar. ben senarist olsam sırf bjorn üzerine dizi bile yapardım


ayrıca dizide tarihi bir goygoyumuza da son veriliyor. bizim atalarımızın 1453 yılında yürütmeyi keşfettiğimiz zannettiğimiz gemi yürütme olayını adamlar 800'lü yıllarda bulmuşlar. tarihsel bir araştırma ile doğrulanıyor. yani gemi yürütmeyi bile biz icat etmemişiz..