video hakem uygulaması

ülkemizde kullanılmaya başladığından beri üç büyüklerin, layık olduğu yere inmesini sağlayan sistemdir.

bence çok yararlı bir uygulama. neden daha önce yapılmamış diye düşünüyorum, mantıklı sebep bulamıyorum. önceden her hafta en az bir takım hakem kurbanı olurdu. şimdi her şey ortada. anadolu takımlarının da artık sofrada payı var. anlık puan durumu bunu kanıtlıyor.
ben sevmiyorum bu uygulamayı. çok yanlış buluyorum.

kulüp başkanları hata yapıyor, td'ler hata yapıyor, fitbolcular hata yapıyor ama bir tek hakem hata yapamıyor.. bence hakem hataları da futbolun bir parçası. işleri bok eden kasıt meselesi tabi. futbol mafyası.

bu açıdan bakınca da bana göre var uygulaması "biz namuslu hakem yetiştiremiyoruz" demek.

ben aşağıdaki golü canlı canlı televizyondan izlemiştim ve yedim, hakem de yedi. oyunun hızının içinde olabiliyor böyle şeyler.dilerim gelecek sezon kaldırılır.. tüm dünyada.. fikrim budur.

not olaraktan: tarih itibarıyla lig sıralamasının başta fb olmak üzere üç büyüklerin bu sezon çok berbat olmalarından kaynaklandığını düşünüyorum.
burada sorulması gereken soru;

- oyun, kuralına göre oynansın istiyor muyuz ?
eğer istediğimiz bu ise hatayı sıfıra indirecek çalışmalar yapmalıyız. hakem sayısını arttırmakla bu işin çözülmeyeceğini anladık. sonrasında teknoloji devreye girdi. artık pozisyonları dijital ortamda net bir şekilde değerlendiriyor, sıfıra yakın hata payıyla kararı veriyoruz. kim haklı, kim haksız tüm gerçekliğiyle görünüyor...

futbol, iyi oynayanın kazanacağı bir oyun olmalı. hakemlerin bir anlık dalgınlığıyla doğranan takımlardan oluşmamalı.

neden hatalı hakem kararlarını normal görelim ? neden hatayı düzeltmek için yeni yollar bulmayalım ? hakem hataları futbolun içinde olan bir şey değil, hakemin görevi maçı kurallarına göre yönetmek. eğer bunu başarıyla yapamıyorsa çözüm yolu bulunmalıdır.

benim görüşlerim bu şekilde. her şeyde olduğu gibi gerçeğe, gerçek demeyi tercih ederim. ofsayt olan bir pozisyonda atılan gole sevinmek içimden gelmez. istediğim sadece adil yönetim.