türklerin yabancı dil öğrenememe sebepleri

ezber. evet ezber. ilkokuldan liseye kadar gözden geçirin. ilkokulda öğretmen ödev verir "10 tane pencil yazın çocuklar." liseye geçersin aynı şey ama bu sefer sayılar artar "50 tane book yazın." baktığın zaman pratiğe dayalı hiçbir şey yok.
derslerde ezbere dayalı öğrendiğin kelimelerle yabancıya karşı tatminkar bir ilişki kuramazsın.
genel olarak eğitim sistemi.. yani problem öğrenememe değil öğretememe problemi.

özel olaraktan ise; ingilizce kursunda öğretmenlik yapan bir arkadaş anlatmıştı..

çocuklar ingilizceyi duysunlar diye haftada üç gün film izletmeye başlamışlar.. iki hafta sonra veli gelmiş "biz çocuğu buraya film izlesin diye mi gönderiyoruz" diye.. tabi bizimkiler de blekbord pensil mistır brawn moduna geri dönmüş..

film izlemeden ingilizce öğrenebileceğini düşünen arkadaşlar varsa ..

öğrenme ihtimaliniz şudur


iş yerinden bir arkadaşım, oğlunu kolejde okutuyor. ingilizce hocaları türkçe bilmediği için arkadaşım hocayla yüz yüze görüşmeye gittiğinde ben de yanında gitmiştim. hoca demişti ki çocuklar etrafından hep türkçe duydukları ve gördükleri için, ailesi ve arkadaşları türk oldukları için niye ingilizce öğreniyim ki mantığıyla hareket ediyorlarmış. bu da öğrenememe sebeplerinden birisiymiş. tabii ki ülkeyi komple ingilizce konuşturalım, tüm filmler diziler kitaplar ingilizce olsun değil bunun çözümü. çözüm çocuğun neden ingilizce öğrenmesi gerektiğini anlayabilmesinde. örneğin çocuğa büyüdüğünde yurt dışına gitmesi gerektiği zaman ingilizcenin lazım olacağı söylenebilir ya da ingilizce bildiğin zaman daha iyi ve kolay iş bulabileceği söylenebilir.