türkler başkalarına güvenmiyor

bir arastirmanin sonucu.

başkalarina güvenmiyoruz! türkler başkalarina en az güvenen millet
türkler başkalarına güvenmiyor
ispanya’nın en büyük bankalarından bbva’nın vakfı tarafından 13 ülkede düzenlenen bir anket, bu ülkelerin halkları arasında başkalarına en az güvenenlerin türkler olduğunu ortaya koydu.

ingiltere, ispanya, almanya, danimarka, şili, meksika, türkiye, fransa, italya, japonya, israil, abd ve rusya’da toplam 20 bin kişinin katılımıyla yapılan anketin sonuçları, bbva vakfı tarafından madrid’de açıklandı. ankette, bu ülke halklarının başkalarına duyduğu güvene 0 ile 10 arasında puan verildi. türklerin başkalarına duyduğu güven 4,4 olarak ortaya çıkarken, şili’de bu rakam 4,6 oldu.

başkalarına en çok güven duyanlar ise 7,2 puanla danimarkalılar ilk sırada yer alırken, onları 6,5 puanla ingilizler izledi.

“birisine güven duymak için sizce ne önemlidir?” sorusuna türkler yüzde 96 oranında “şerefli olması”, yüzde 75 oranında ise “yetenekli ve hazırlıklı olması” cevabını verdi. 13 ülkenin halklarıarasında “şerefli olması” seçeneğini en yüksek oranda işaretleyenlerin türkler olduğu dikkati çekti.

“en fazla kime güvenilir?” sorusuna, “imanlı olanlara” cevabını verenler arasında yine ilk sırada türkler (yüzde 61,7) yer aldı. türkleri meksikalılar (yüzde 50,1), abd’liler (yüzde 49) ve şilililer (yüzde 41,8) izledi. aynı sorunun cevapları arasında bulunan “aynı ırk veya etnik grup” seçeneğini işaretleyenler arasında yüzde 49,7 ile yine türkler ilk sırada yer aldı.

anket sonuçlarına göre türklerin aileye güveni yüzde 92, arkadaşa güveni yüzde 65 ve komşuya güveni yüzde 60 olarak ortaya çıktı. türklerin erkeklere nazaran (yüzde 26,5) kadınlara daha fazla güvendiği (yüzde 34,5) de dikkati çekti. türklerin yaşlılara güveni yüzde 47,2, gençlere güveni ise sadece yüzde 17 olarak belirlendi.

meslekler açısından ise türkler en fazla öğretmenlere (yüzde 81), bilim adamlarına (yüzde 78), askerlere (yüzde 76) ve doktorlara (yüzde72) güven duyuyor. siyasetçilerin yüzde 25 ile en az güven duyulanlar olduğu ortaya çıktı.

kurum olarak bakıldığında ise türkler en çok orduya (yüzde 79), hükümete (yüzde 73) ve anayasa mahkemesi’ne (yüzde 71) güveniyor.


http://www.haberturk.com/[email protected]=225435
güven kelimesi neye kime nasıl olduğunu bile bilemeyecek kadar yoazlasmakta olan bir toplumun fertleriyiz..
turklerin sorunu baskalariyla degil kendileriyledir. saga sola parmak gostermeyi seven bir ulus olmamizin da payi vardir bu sikayette. turkler baskalarindan once kendilerine guvenseler daha bir yasanir olurdu hayat.