türk kızı nereye gidiyor

sozde orf ve adetlerine bagli olan ancak asillari suretlerinden cok farkli olan kaynanalar karsisinda buyuge karsi terbiye korumanin sinirlarini zorluyor turk kizlari. bunu canli yayinda yapiyorlar son model "ozel hayat diye bir sey yoktur" programlarinda. ancak olay bir diger yandan suraya gidiyor, bizim geleneklerimize gore kiz evi naz evidir. kiz istenir, kizin pesinden kosulur, kiz kendini naza ceker. size anne diyebilir miyim ve semra hanim gibi orneklerde ise ata gibi solucan kilikli bir takim ne ise yaradigi belirsiz insan yavrulari tavanlara cikariliyor, kiymete bindiriliyor, anneleri de soz sahibi olup genc kiz sifati tasimasi gereken kisileri yerden yere vuruyor. bu hakki onlara kim veriyor? elbette sinem ve benzeri basiretsiz, bu basiretsizlige terbiye korumak adi veren turk kizlari. umuyorum ki bu programlari izlemekte olan ne kaynana adaylarina ne de gelin adaylarina ornek teskil etmezler. aksi takdirde bosanma davalari kadar cok olacaktir hic evlenememe vukuatlari.
bunu izleten, pisirip onumuze getiren, yiyen herkese de buradan selam olsun.
kimileri icin cehenneme de gidebilirler diye dusundurten ba$liktir.tv programlarindan koca arayana mustahak bir entrydir bu kanimca.
tv kanallarinda yayinlanan enteresan yarismalarda koca aramaya gidiyor cevabini akla getiren basliktir.
dejenereligin dibine vurmu$ diyaloglar,kaynanalarin ve gelinlerin surekli tarti$masi,bitmez tukenmez entrikalar..
asil enteresan olan bunca kustah ve terbiyesiz insani oraya nasil topladiklaridir.kanimca bu buyuk bir meziyettir..
icimden yan odaya dikis kutusunu almaya gidiyor diye cevap vermek gelen ancak kizlarin tv ekranina yapismis olduklarindan dolayi onu bile yapmadiklarini gorunce,aklima zaten nerdeydi ki sorusunu getiren baslik.
türk kızlarının hal ve gidişhatını sorgulayan soru. ancak farkına varılmalıdır ki sorun türk kızlarında değildir. eğer bir sorun varsa bu olsa olsa istanbul-ankara-izmir şeklinde hepimize ortaokul coğrafya derslerinde öğretilmiş "türkiyenin en büyük illeri"ndeki kızlardadır.

anadoludaki kızlar caddeden habersiz, lailanın kapısını ancak magazin programlarında görmüş, sabah uyanıp ekmek pişirmiş, öğlen pembe diziler eşliğinde oya işlemiş, müstakbel eşinin elini ilk kez düğünde tutmuş kızlardır. bir kerecik olsun "deeermişim" dememişlerdir. saçlarını gelmiş geçmiş en yalancı sarıya boyatıp yüzlerine katman katman fondöten sürmemişlerdir.

afyondaki hatice, sivastaki songül ve rizedeki zeynep ancak elinde filesiyle pazara gidiyor olabilir.


" amerikan-alman kizi el ele türk kizi nereye " nidalariyla, ortaligi velveleye vermenin gereksiz oldugu bir yere kactiklarindan emin olmak ister deli gonul. lakin yurdumun herhangibir cumhuriyet mahallesinde gotik bir ablamiz cikip rahatca beslenip diger sosyal faliyetlerini yerine getirebiliyorsa ya da ülkemin en ciks nahiyelerinde cift örgüsü, yesil süveteriyle dolasabiliyorsa türk kizimizin gittigi yer "nereye gidiyor" diye düsümdügümüz yerden daha iyidir.
eger bu sekilde özgür degilse kizimiz, sorunun öznesini degistirmekte fayda olabilir ki bu da tamamen bizim toplum olarak secimlerimizle ilgilidir.