tüpraş

gun itibariyle ozellestirilmis ve yuzde 51 hissesi shell’e ve shell’in tepki cekmemek icin kullandigi ortagi koc’a kalmis olan ulkemizin altin yumurtlayan tavuguydu..simdi baskalari icin yumurtlayacak o altyny,gunumuzde hangi ulkede en buyuk kar eden kurumlarin satildigini gorduk..airbus cok buyuk bir devlet kurulusu degilmi hemde 3 devletin kurdugu,ayni sekilde disneyland’in avrupa subesi eurodisney paris’te ve burasi acaip kar etmekte peki bu kimin,bizzat fransa devletinin bu adamlar salak mi da kar eden kurumlarini satmiyorlar..maalesef ki petrolumuz uzerinde artik yabancilar hak sahibi olacaklar,yarin bir gun ulke zor duruma dusunce ne gibi tutumlar takinacaklar hic bilemiyoruz..hayirli olsun shell,hayirli olsun rte ve hayirli olsun amerikanci madya..kiciniza kina yakarsiniz artik...
itonun yaptığı açıklamaya göre türkiyenin en büyük sanayi kuruluşu.

14.2 milyon ytl’lik üretimden satış rakamıyla zirveye oturmuştur.
yıllık 28,1 milyon tonluk rafinaj kapasitesinin yanısıra %79,98'ine sahip olduğu ditaş, %40 iştiraki olan opet petrolcülük a.ş. ile birlikte yarattığı katma değer ile türkiye'nin lider sanayi kuruluşudur.

ayrıca bist için, (bkz:tuprs)
yaklasik dort sene boyunca izmir aliaga rafinerisi icerisinde tupras kurumundan bagimsiz olarak calistim. tuprasa mi ozeldir yoksa tum koc grubu istiraklerinde mi bu sekildedir bilmiyorum ama sunu net olarak soyleyebilirim sirketin personeline verdigi deger muazzam. rafineri icerisinde ki taseron sirketleri saymazsak personelde bu durumun farkinda ve benim gozlemledigim kadariyla sirketlerine dair aidiyetleri de had safhada.

ızmir rafinerisinde ki 4 yilin ardindan hali hazirda da 2 senedir adana ceyhan botas terminalinde yine botas kurumundan bagimsiz olarak calisiyorum. benzer iki kurum personeli arasinda ki fark bariz sekilde belli oluyor.
açılımı türkiye petrol rafinerileri a.ş olup
2005 yılında koç gruba satılmıştır.
bünyesinde ;
-izmir rafinerisi
-izmit rafineri
-batman rafineri
-kırıkkale rafineri
olmak üzere toplamda 4 rafineri barındırır.
türkiyenin ilk rafinerisi 1955 batman rafinerisidir.