the omen

bugün itibariyle vizyona giren film.

yönetmen:john moore
oyuncular:predrag bjelac,carlo sabatini,bohumil svarc,liev schreiber
tür:gerilim,korku


richard donner’ın 1976 yılında gregory peck ve lee remick’in başrollerini paylaştığı bir oyuncu kadrosuyla çektiği the omen bu kez john moore’un yorumuyla beyazperdede. film anlattığı olaylara paralel olarak 6-6- 2006 tarihinde türkiye dahil bütün dünyada aynı anda gösterime giriyor..

konusu
robert thorn bu karanlık kehanetlerden habersizdir. amerika’lı bir diplomat olan thorn’un aklında çok farklı düşünceler ve dertler vardır. karısı kathryn, çok zor bir doğum yapmıştır ve bu doğum sırasında bebeğinin öldüğünden habersizdir. daha önce iki kez hamile kalmış ve her seferinde bebeğini kaybetmiş olan kathryn’in bir kez daha bu üzücü olayla karşılaşmış olması thorn’u çok sarsmıştır. kathryn, bu haberi öğrenince yıkılacaktır.

hastanenin rahibi peder spiletto, aynı gece doğan ve doğumda annesini kaybeden bir başka bebeği thorn’a verir. bu küçük erkek bebek sayesinde kathryn asla gerçeği öğrenmeyecek ve onu kendi çocukları gibi büyüteceklerdir. oğullarına damien adını verirler ve kendi kanlarından canlarından çocukları bilerek sevgiyle büyütürler.

geçen zamanla birlikte thorn kariyerinde yükselir ve amerika’nın ingiltere başkonsolosu olur. ailesi ile birlikte londra’nın dışında oturmaya başlarlar... artık beş yaşına gelmiş olan damien’ın etrafında garip olaylar gelişmektedir. damien’ın bakıcısı küçük çocuğun doğum gününde kendini asar, garip bir papaz thorn’a çocukla ilgili korkunç mesajlar getirmektedir, çocuğun hayvanat bahçesine yaptığı gezi tam bir panikle sonuçlanmıştır ve kiliseye giderken damien korkunç bir isteri krizine girmektedir ve etrafında hep şok edici korkunçlukta ölümler gerçekleşmektedir.

bu problemli olaylar damien ile ilgili bir şeylerin yanlış gittiğini göstermektedir. damien’ın yeni bakıcısı mrs. baylock çocuğa kendini adamıştır. fakat trajedi çok geçmeden yaşadıkları eve ulaşır.

thorn çok geçmeden gerçeği öğrenir... damien herhangi bir çocuk değildir... o kehanetin uzun yıllardır beklediği kişidir. thorn dünyayı bekleyen korkunç terörü durdurabilmek için gereken fedakarlığı yapmalıdır...

http://sinema.hurriyet.com.tr/movielist.aspx?mid=160


1976 yılında çekilen ilk filmde damien’in çocukluk süreci anlatılıyor. ikinci filmde deccalimiz askeri okul öğrencisi olarak karşımızda, üçüncü ve son filmde ise kahramanımız abd’nin ingiltere büyükelçisi olarak karşımıza çıkıyor. işte üçleme olarak planlanan ve tamamlanan seriye daha sonra tv için bir dördüncü ve alakasız bir bölüm daha ekleniyor. son olarak ise dözünü para hırsı bürümüş yapımcıların işgüzarlığı olan ’omen 666’ çekiliyor. yani ’the omen’, ’damien:omen 2’ ve ’final conflict:omen3’ ten oluşan sinema tarıhinin en önemli filmlerinden birinin daha içine ettiler.