sushi

balik etini derleyip toparlamak icin genelde di$i yosunla sarilir ki bu da bazi bunyelerde tuvalete hizli bir ko$u $eklinde kendini gosterir.
genellikle çin yemeği diye bilinen yemek, oysa (japon yemeğidir) ama ankara’daki birkaç çin restoranında da menüde rastlamak mümkün.
japonların geleneksel bir yemeği olup çiğ balık kelimesinin akla ilk getirdiği iğrençliğe nazaran oldukça lezzetli bir balık yemeğidir.balık çiğ düşünülmesinin aksine tütsülenmiş haldedir ayrıca sadece balıktan değil yengeç ve benzeri tüm dezin ürünlerindende yapılabilmektedir.yenmeden önce soya sosuna karıştırılan dezenfektan madde görevini üstlenen bir sosa bulanması da isteğe bağlıdır.
son derece lezzetli, aslinda tutsulenmis balik cesitleri ile yapilan fakat gunumuzde farkli cesitleri mevcut olan aperatif. havyarli ve somonlu (california rolls)sushi kesinlikle uzak dogu mutfagina merakli olanlara tavsiye edilir. singapur ve tabii ki japonya’da her turlu supermarketten rahatlikla cok cuzzi bir ucrete (oyle ki kfc’de yemeye degmez) istediginiz sayida ve cesitte alip afiyetle karninizi doyurabilirsiniz.
sanılanın aksine salt yenilince bir tad alınmaz çiğliğe dair mide bulandırıcı bir yanı yoktur wasabi ve soya sosu karışımına batırılarak çokça yenebilir.korkmadan denenmesi gereken bir lezzettir.
kültürümüzde çiğ köfte gibi bir yiyecek olmasına rağmen "ığiyy, nasıl yiyolar hiç anlamıyorum", "böğk çiğ balık" tarzı yorumların yapılması ilginç. herkes bilir ki çiğ köfte hiç de çiğ gibi değildir.

deniz ürünlerini seven herkesin keyifle yiyebileceği bir yiyecek.
eğer nori ile yemekte zorlanıyorsanız (ki çiğ balığı yiyen noriyi hayda hayda yer) onun yerine asma yaprağı kullanabilirsiniz. o şekilde de tadı cok lezzetli oluyor fakat tuzu tam alınmış olsun bilginize..
sanıldığının aksine japonya’da;soya sosu ile yenmesi çok da makbul olmayan,çiğ balık değil bir tür pilav yemeği olarak anılan yemek.
0 /