su kaçağı tespiti nasıl yapılır

Yapılarda meydana gelen su tesisatı kaçağı-sızıntısı problemleri çoğunlukla usta hataları, düşük kaliteli ürün kullanımı ve zaman içine yapılan tamiratlarda borulara zarar verilmesi ve benzeri sebeplerden ileri gelmektedir. Duvarda ve zeminde baş gösteren nem, rutubet ve su damlacıkları yapıda su sızıntısı olduğunun başlıca habercilerindendir.

Yapı tesisatında meydana gelen su sızıntısı normal üzeri fatura bedellerine, duvarlarda küflü kahverengi kötü görüntülere ve doğru zamanlamada harekete geçilip önlem alınmadığı durumda, binanın kolonlarında ve diğer taşıyıcı parçalarında ciddi boyutlarda zarar verebilir Bu yüzden su kaçağı tespiti mümkün olan en hızlı şekilde yapılmalı ve bina ömrü kısalmadan ve yıkıcı, büyük boyutlarda ve geri dönülemez tahribatlara yol açmadan bir an önce onarım sağlanmalıdır.

Su Kaçağı Tespitinde Meşakkatli Eski Usül

Eski yöntemlerde; su tesisatının geçtiği banyo, tuvalet, mutfak gibi alanlar sırayla kırılır ve kaçağın olduğundan şüphelenilen tüm bölgelerde bu işlem tekrarlanır, su kaçağı bulunana kadar devam edilirdi. Bu hummalı çalışmalar evin birçok bölgesinde tahribata, istenmeyen onarım-yapım zamanlarına ve bunların bir sonucu olarak da büyük miktarlarda onarım paraları harcanmasın sebebiyet verirdi.

Günümüz Su Kaçağı Tespiti, Onarımı ve Avantajları

Artık günümüzde su kaçağı-sızıntısı problemleri yurt dışında bu işlem için özel olarak tasarlanıp üretilen akustik dinleme cihazları ve de bilgisayar destekli, bir nevi endoskopi, kolonoskopi mantığında çalışan boru içi görüntüleme sistemleri sayesinde, nokta atışı yapılarak bulunabilmektedir. İşte bu son teknoloji cihazlar yardımıyla evde herhangi bir inşaata gerek kalmadan su tesisatınızdaki kaçağın yeri anında tespit edilir. Atık su tesisatında meydana gelen su kaçakları ise pimaş içerisine gönderilen kameralı görüntü sistemli cihazlarla, aynı şekilde direkt olarak açığa çıkarılır. Yapılan bu işlemler sırasında su tesisatına hiçbir şekilde zarar verilmez ve bunun yanında temiz suyolundaki arızada sadece kaçağın olduğu alanı kırıp su kaçağı bulma işleminin ardından onarım yapılır ve meydana gelen minimum tahribat onarılır.

Firmamızın Çalışma Prensibi

Tesisatta onarım sonrasında zuhur eden herhangi bir problem için firmamızı arayabilir ve firmamızdan destek talebinde de bulunabilirsiniz. Bu durumda da firmamıza güvenilir ve tercih edilebilir bir firma olması sebebiyle sizleri yeni tesisatçı bağlantıları aramaktan kurtaracaktır.