sezen aksu

istisnasız herkesin sevmek zorunda olduğu izlenimi verilen bir sanatçı kişidir. dünya üzerinde böyle bir payeye sahip başka biri var mıdır merak etmekteyim. ha "merak etmekteyim" derken ilgili entrynin altına "abi eric clapton var misal, onu da herkes seviyor" şeklinde bir cevap arama kaygısı içerisinde değilim. hiçbir zaman da olmadım. sesli düşünüyorum sadece ben. evet.
kadın. sezen aksu deyince aklıma gelen ilk kelime kadın. şarkılarında kadınsı duyguları en iyi yansıtan kişi olduğunu düşündüğüm için, kendisi dişiliğin hakkını verdiği için... kadınlığını güçlülükle birleştirip birçok kadın duygusunun bastırıldığı toplumumuzda kendini cesurca haykırabildiği için. bunu asaletle yaptığı için. üstelik asalet derken öyle kibar hanımefendi tavırlarına girmeden.
insan. tüm içtenliği için. sanki hiç tanımadığı beni bir gün yolda ağlarken göre bağrına basarmışçasına anaç bir hali yok mu?
yürekli, aşk için ölmeli diyebilecek kadar.
gururlu, "ölürüm yoluna ölürüm de boyun eğmem" diyebilecek kadar.
hoşgörülü, "düşmanında kendini gördüğünü" itiraf edebilecek kadar.
olgun kimseden geçemeyecek kadar, pişmanlığı nefret öfke olmayacak kadar, bir fincan kahvenin hatrına eski sevgilisine yıllar sonra bile sitem etmeden dost olabilecek kadar.
ve bazen neşeli, muzip, beni yerimde oturtmayacak kadar.
merak ediyorum, nasıl oluyor da o kadar hissederek söyleyebiliyor onca şarkıyı. gerçekten hissederek mi söylüyor ya da hissedermiş hissi vermeyi mi çok iyi biliyor.
türkiye’de -özellikle de kadınlar için- aşkların vazgeçilmezi sanatçıdır.
sadece sanatçılığıyla değil, kadınlığıyla, hayata karşı duruşuyla da beni kendine hayran bırakan serçedir.
seveni kadar sevmeyeninin cok oldugunu yeni yeni ogrendigim bir kadin. guzel gozlu, havali, inatci, dik basli bir kadin. "sezen aksu olmasaydi turk popu bu gunku yerinde olmazdi", diyenler halt etmisler aslinda sezen gibi 10 sanatcimiz daha olsaydi belki biraz daha dinlenebilir bir muzik tarzimiz olurdu.
sacma sarkilari da vardir kabul.
ama bir gun cikar gulumse der size, yada tam sevgiliye bakarken sen aglama calar kafanizda, "mektepli sevgililerdik" diyip siritirsiniz bos sokaklara, yada "unutma" hatta "gitme kal ne olursun"...
beklemediginiz bir anda ters bir kosenizden alir savurur sizi. sadece sesinde, sarkisinda, dogalliginda, gunumuzde teoman’in yakalamak icin yirtindigi cizgide degildir sezen aksu.
turk kadini unutma! butun dul kadinlara orospu gozuyle bakilip yollarda taslandiklari bir devirde cikip bu kadin 1:60lik boyuyla "tutusan tenime, zuluflerini sur/ asi hircin hur" demistir.
zeki müren ile birlikte türk müziğine ne büyük kötülüğü yapmış sanatçılardan biridir onların sayesinde arabesk daha bir legalleşmiş ve daha geniş kitlelere empoze edilmiştir.türk müziği veya hafif müzik kisvesi altında aslında arabesk müzik yapmaktadır.
tapilasi insan, sevmeyenine rastlamadigim, herkesin en az bir kere dinlemis, bir sarkisini sever olduguna inandigim, bu kadar dert, sarki sozu ve duygu o ufacik kadina nasil sigmis diye dusundugum, kisacik boylu, ayakkabi koleksiyoncusu, inanilmaz taklit yetenegi olan insan. seviyoruz.
tukenecegiz, firuze, tutuklu gibi sarkilarin altinda imzasi olan son donemde kalitesinde dusme oldugunu dusundugum sanatci.
(bkz:efsane)

aşklarımızın,hüzünlerimizin,sevinçlerimizin en büyük ortağı.herkesin "aa sanki benim için yazmış bu şarkıyı" dediği kişi.sayfalarca yazıyla anlatılabilecek şeyleri iki mısra ve birkaç nota ile anlatan bunu yaparken de hiç kendini tekrarlamayan her albümünde bir kere daha aşık olduğum kadın.
benden yasca büyük olmasina ragmen asik oldugum hayalimde ki kadin. eserlerini 2 hafta kesintisiz dinleyipte hic sıkılmadigim melek bir insan.

1974 yılında çıkardığı ilk 45 lik hiç tutulmamıştır lakin yapımcıların izin almadan albümü "sezen seley" adıyla çıkarmaları sezen aksu isminin başarısız bir albümle anılmasını engellemiştir
tolumun her kesimi tarafından sevilen üretken minik serçe ama kalbi büyük onun kalbinde iyi olan herkese ve her şeye yer var iyi ki minik serçe var
ilk albümü sadece 50 adet satmış. nereden nereye...

bir insan sürekli kaliteli işler yaptığında, muhakkak başarıya ulaşır. ahanda sezenin bana öğrettiği tek şey.
0 /