s-400 hava savunma sistemi alımı

nato'nun her seferinde yüzüstü bıraktığı tabiri caiz ise yetim öksüz çocuğu türkiye'nin nato'dan yüksek ihtimalle ihracına sebep verecek yüksek irtifa hava savunma sistemi alımı ihalesi.

http://savunmaveteknoloji.com/rusya-turkiye-ile-s-400-icin-gorusuyoruz/

rusya'nın 'biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu dediği' bu sistem çoğu otoriye göre de en iyi yüksek irtifa hava savunma sistemidir.

300 km radar, 120-250 km arası etkili menzili ve sesten 5 kat hızlı olan füzeleri ile bu sistemin füzlerinin 56 km irtifaya kadar bile çıktığı bilinmekte.

rusya ile yaşanan su-24 olayından önce awacs uçaklarımız mardin ve bazen suriye hava sahası üzerinde rahatça operasyonlara katılabilmekteyken sonrasında lazkiye'de bulunan s-400 bataryası nedeniyle antalya civarında uçmak zorunda kalmıştı.

300 km'ye kadar etkili olan radarı ile iddiaya göre amerikan “stealth” uçakları f-22/b-2/f-35'leri görmektedir.

edit : iyi de güzel kardeşim, iyi de canım kardeşim nolucak bunun iff sistemi diye soran olursa onu da artık tai sağlam bir yazılım yazsın derim.
cumhurbaskani erdoganin soyledigine gore s-400 alimi konusunda rusya ile anlasilmis ve hatta kaporasi dahi verilmis. tabi bunun karsiliginda amerika hemen "bu alim hakkindaki endiselerimizi turk yetkililere aktardik" seklinde aciklama yapti.

ben bu alimin gerceklesebilecegine halen inanmiyorum ama zaman ne gosterecek bakalim.